Sök
Fysisk media i alla ära, men det är något speciellt med utbudet i en bra streamingtjänst. Tänk att få nästan tre dussin dvd- och blurayskivor i brevlådan!
Vampyrsuccén ”Sinners” ser ut att bli något så ovanligt som en populär film utan uppföljare.
Lars Kepler går på export och ”Adolescence”-aktuella Stephen Graham är ombord.
MovieZine snackar med skådespelaren Matthew Goode om huvudrollen i nya kriminalserien ”Dept. Q” hos Netflix.
Junis Pride-månad har officiellt startat och SVT Play bjuder på inte mindre än sex kritikerfavoriter med hbtq-tema.
Ditt uppdrag, om du väljer att acceptera det: ett ösigt ”Mission: Impossible”-maraton i sommar!
Filmen, som 8-årige Aston kallade den bästa film han sett, fortsätter överraska med sina tidiga digitala släpp.
MovieZines tv-redaktör Jonatan Blomberg lyfter fram sju heta tv-serier från sex olika streamingtjänster, som du behöver ha koll på under juni.
Regissören Danny Boyle låter det förflutna inspirera hur han arbetar nu. Därför har han använt en uppsjö av iPhones till sina nya zombieapokalyps.
Med en spännande historia och grym insats av Nell Tiger Free i huvudrollen skakar den här sevärda rysaren liv i den religiösa skräckgenren. Nu kan du streama den på Max.
Zombieserien som vägrade dö har hittat ett nytt streaminghem. Nu kan du spendera sommaren med att se hela rasket!
Jesse Armstrong gjorde ”Mountainhead” i rekordfart – från pitch till HBO-premiär på mindre än ett halvår.
2018 rörde Peter Jackson ihop en fet blandning av Mad Max, Star Wars och darwinism. Ingen gick och såg den.
Är det den här återföreningen som krävs för att ”True Detective” äntligen ska nå upp till den första säsongens skyhöga nivåer?
Första trailern avslöjar stjärnspäckad ensemble och mörka hemligheter när Dexter jagar sin försvunna son genom New Yorks gator.
Affleck och Damon förenas än en gång på film – den här gången för att bli rika på stöldgods.
Spielberg och originalteamet berättar om den kaotiska inspelningen som förvandlades till filmhistoria i en 90 minuter lång dokumentär.