Den första säsongen av ”Dept. Q” har äntligen kommit till Netflix. Det är den brittiska adaptionen av Jussi Adler-Olsens ”Avdelning Q”-böcker, som tidigare gjorts till en rad populära långfilmer. I min egen recension av den första säsongen så har jag hyllat både Matthew Goode och svenske Alexej Manvelov för deras goda kemi i serien. Karaktärerna Carl Morck och Akram Salim är här för att stanna!
Under vår intervju så visar det sig att kemin tycks vara än djupare! I samband med premiären av ”Dept. Q” fick MovieZine nämligen chansen att snacka lite med de båda skådespelarna samt deras kollega Leah Byrne. Hon spelar den viktiga birollen som Rose under säsongen.
Under en del av vårt samtal så gled vi in på faktumet att Matthew arbetat med ett gäng olika svenskar under sin karriär. Efter ett roligt svar om svenskarnas dryckesvanor så avbryter Manvelov intervjun med att säga att han inväntat det perfekta ögonblicket. Han har nämligen haft med sig en svensk present till sina båda kollegor:
Matthew Goode: Svenskarna är bra på att dricka sprit!

Du har arbetat med Malin Åkerman i ”Watchmen”, Malin Buska i ”A Discovery of Witches” och nu Alexej i ”Dept. Q”. Vad har du lärt dig hittills om oss svenskar under alla dessa år Matthew?
Matthew: Skådespelare från Storbritannien kommer överens med svenskar väldigt bra. Det finns många olika anledningar för det. Men en av de riktigt stora anledningarna är att ni klarar av att dricka mycket sprit. Och det finns dessutom många svenska snapsvisor, ett faktum som verkligen gör mig så lycklig.
– Ännu viktigare är väl kanske den höga kvaliteten av skådespelarna jag haft förmånen att arbeta med. I det här fallet var det Alexej – och han har verkligen burit fanan högt för Sverige. Han har haft en så hög nivå och talang med sig in i sin roll. Han har faktiskt några av mina favoritrepliker från hela den första säsongen.
Alexej: Får jag avbryta lite här? Jag har faktiskt en present med mig från Sverige, till mina två kollegor.
Leah: Namen, sluta?
Alexej: Jag har väntat på det perfekta ögonblicket att ge den.
Det här är definitivt det ögonblicket!
Matthew: Vad är det för något?
Alexej: Det är en varsin Dalahäst!
Leah och Matthew i kör: En Dalahäst?
Matthew: Vad gör man med den?
Alexej: Du ställer den på en hylla.
Matthew: Jaha, man ställer den på en hylla!
Sedan kan ni titta på den och tänka på Sverige.
Leah: Den är superfin, tack så mycket!
Matthew: Jag gillar min också.
Alla nio avsnitt ur den första säsongen av ”Dept. Q” finns nu på Netflix.
Läs också: Premiär för ”Dept. Q”! Netflix spännande krimserie får höga betyg
Läs också: 8 nya tv-serier du riskerar att missa under maj
Under helgen släpper vi fler delar av vår intervju med ”Dept. Q”-skådespelarna. Här kan du se när Alexej Manvelov ger dalahästarna till sina kollegor: