Bafta-nomineringarna klara

20 Januari 2011 | 10:01

Bafta-nomineringarna klara

"The King's Speech" leder ligan när de nominerade för The British Academy of Film and Television blev klara igår.

Som vanligt när det fina, brittiska filmpriset Bafta släpper sina nomineringar så finns några udda kort i leken. Bröderna Coens "True Grit", som ignorerades av Golden Globe, fick hela åtta nomineringar bl.a. Bästa film där "The Fighter" förvånansvärt inte fanns med. Javier Bardem, som ignorerats av samtliga stora filmprisakademier, kan bli Bästa skådespelare medan vår egen Noomi Rapace kan bli Bästa skådespelerska - något "Winter's Bone"- stjärnan Jennifer Lawrence går miste om.

I birollskategorin blev hyllade Melissa Leo (som vunnit både Golden Globe och kritikerpris) och Jeremy Renner utan nomineringar då deras motspelare Amy Adams och den avlidne Pete Postlethwaite från "The Fighter" respektive "The Town". Nomineringsligan leder inte oväntat "The King's Speech" med fjorton nomineringar medan hittills prissamlande "The Social Network" fick nöja sig med fjuttiga åtta.

Läs alla de nominerade här:

Bästa film

Black Swan
Inception
The King’s Speech
The Social Network
True Grit

Bästa brittiska film

127 timmar
Medan åren går
Four Lions
The King’s Speech
Flickorna i Dagenham

Bästa brittiska debut

The Arbor - Clio Barnard, Tracy O’Riordan (regi, producent)
Exit Through the Gift Shop - Banksy, Jaimie D’Cruz (regi, producent)
Four Lions - Chris Morris (regi, manus)
Monsters - Gareth Edwards (regi, manus)
Skeletons - Nick Whitfield (regi, manus)

Bästa regi

127 timmar - Danny Boyle
Black Swan - Darren Aronofsky
Inception - Christopher Nolan
The King’s Speech - Tom Hooper
The Social Network - David Fincher

Bästa originalmanus

Black Swan - Mark Heyman, Andrés Heinz, John McLaughlin
The Fighter – Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception - Christopher Nolan
The Kids Are All Right - Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King’s Speech - David Seidler

Bästa manus efter förlaga

127 timmar - Danny Boyle, Simon Beaufoy
Män som hatar kvinnor – Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel
The Social Network - Aaron Sorkin
Toy Story 3 - Michael Arndt
True Grit — Joel Coen, Ethan Coen

Bästa icke-engelskspråkiga film

Biutiful
Män som hatar kvinnor
Kärlek på italienska
Gudar och människor
Hemligheten i deras ögon

Bästa animerade film

Dumma mej
Draktränaren
Toy Story 3

Bästa skådespelare

Jarvier Bardem - Biutiful
Jeff Bridges - True Grit
Jesse Eisenberg - The Social Network
Colin Firth - The King’s Speech
James Franco - 127 Hours

Bästa skådespelerska

Annette Bening - The Kids Are All Right
Julianne Moore - The Kids Are All Right
Natalie Portman - Black Swan
Noomi Rapace - Män som hatar kvinnor
Hailee Steinfeld - True Grit

Bästa manliga biroll

Christian Bale – The Fighter
Andrew Garfield - The Social Network
Pete Postlethwaite - The Town
Mark Ruffalo - The Kids Are All Right
Geoffrey Rush - The King’s Speech

Bästa kvinnliga biroll

Amy Adams - The Fighter
Helena Bonham Carter - The King’s Speech
Barbara Hershey - Black Swan
Lesley Manville - Medan åren går
Miranda Richardson - Flickorna i Dagenham

Bästa musik

127 timmar - AR Rahman
Alice i Underlandet - Danny Elfman
Draktränaren - John Powell
Inception - Hans Zimmer
The King’s Speech - Alexandre Desplat

Bästa foto

127 timmar - Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak
Black Swan - Matthew Libatique
Inception - Wally Pfister
The King’s Speech – Danny Cohen
True Grit - Roger Deakins

Bästa klippning

127 timmar – Jon Harris
Black Swan - Andrew Weisblum
Inception - Lee Smith
The King’s Speech - Tariq Anwar
The Social Network - Angus Wall, Kirk Baxter

Bästa scenografi

Alice i Underlandet - Robert Stromberg, Karen O’Hara
Black Swan - Thérèse DePrez, Tora Peterson
Inception - Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
The King’s Speech - Eve Stewart, Judy Farr
True Grit - Jess Gonchor, Nancy Haigh

Bästa kostym

Alice i Underlandet - Colleen Atwood
Black Swan - Amy Westcott
The King’s Speech - Jenny Beavan
Flickorna i Dagenham - Louise Stjernsward
True Grit - Mary Zophres

Bästa ljud

127 timmar - Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron
Black Swan - Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella
Inception - Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick
The King’s Speech - John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin
True Grit - Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

Bästa specialeffekter

Alice i Underlandet - Nominees TBC
Black Swan - Dan Schrecker
Harry Potter och dödsrelikerna del 1 - Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait’Hadi, Christian Manz
Inception - Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb
Toy Story 3 - Nominees TBC

Bästa makeup och hår

Alice i Underlandet - Nominees TBC
Black Swan - Judy Chin, Geordie Sheffer
Harry Potter och dödsrelikerna del 1 - Amanda Knight, Lisa Tomblin
The King’s Speech - Frances Hannon
Flickorna i Dagenham - Lizzie Yianni Georgiou

Bästa animerade kortfilm

The Eagleman Stag
Matter Fisher
Thursday

Bästa kortfilm

Connect
Lin
Rite
Turning
Until the River Runs Red

Orange Wednesdays Rising Award
Gemma Arterton
Andrew Garfield
Tom Hardy
Aaron Johnson
Emma Stone

Du har väl inte missat vår maratontabell inför Oscarsgalan? 

Kolla in MovieZines sammanräkning och poängtabeller i "Nedräkning till Oscarn".