Har du koll på alla 10 filmer i ”The Conjuring”-universumet?

Se hur MovieZine har betygsatt de 10 skräckfilmerna i serien som skrämt oss i biomörkret sedan 2013.

Publicerad:

Sedan starten 2013 har ”The Conjuring”-filmerna fått skräckälskare världen över att hoppa högt i biostolen. James Wans första film om spökjägarna Ed och Lorraine Warren blev en modern skräckklassiker, och öppnade samtidigt dörren till ett helt filmiskt universum av spin-offs och prequels.

I dag består det så kallade ”Conjuring-universumet” av hela tio filmer – både demoniska nunnor och mordiska dockor har fått skina. Det gör serien till en av de mest framgångsrika skräckfranchiserna någonsin med biointäkter över 2 miljarder dollar.

Och än är det inte slut. Ett helt nytt kapitel, ”The Conjuring: Last Rites”, har just gått upp i Sverige. Det utlovas bli den sista delen i berättelsen om familjen Warren (men vi får väl se).

Men vilka Conjuring-filmer är egentligen bäst? MovieZines skribenter har satt betyg på samtliga genom åren, och resultatet visar tydligt vilka delar av universumet som lyckats bäst – och vilka som gärna får vila i frid.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.