Nathan Fielders ”You Can See Everything” är snackis-dokumentären som tar USA med storm just nu.
Samtidigt söker sig många till en tidigare dokumentär om den kontroversiella entreprenören. För plötsligt har 2019 års ”The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley” skjutit i popularitet. Här i Sverige är filmen den mest streamade på HBO Max just nu, sju år efter premiären.
”The Inventor” berättar om hur Elizabeth Holmes hoppade av Stanford-universitetet och startade företaget Theranos som skulle revolutionera hälsovården. 2014 var Theranos värderat till 9 miljarder dollar vilket gjorde Holmes – som kallades ”nästa Steve Jobs” – till den yngsta kvinnliga miljardären i världen. Två år senare avslöjades Theranos som en stor bluff.
Hösten 2022 dömdes Holmes till elva års fängelse.
En månad innan hon skulle in i finkan bjöd Holmes in ett dokumentärteam i sitt hem. Resultatet får vi se i årets omtalade ”You Can See Everything”, som nu visas på amerikanska biodukar. När/om filmen får svensk biopremiär är inte känt. I november kommer filmen att få en enda (redan utsåld) visning på Stockholms filmfestival.
MovieZine är först ut med en recension av ”You Can See Everything” som får toppbetyg av Annika Andersson. Hon kallar filmen för ”årets bästa dokumentär” och ”tre timmars underbar underhållning”.
Läs också: En film från 2026 har tagit över som den högst rankade genom tiderna – på Letterboxd
Läs också: Obekväm trailer till årets mest hajpade dokumentär ”You Can See Everything” är här









