Sylvester Stallone avslöjar – har ett färdigt manus till ”Rocky 7”

80-åringen har fortfarande mer att ge.

Publicerad:

Sylvester Stallone återvänder till rollen som gjorde honom känd. 50 år efter genombrottet med ”Rocky” har den ikoniske skådespelaren och filmskaparen skrivit manus till ännu en film i serien – nummer 7 för den som håller räkningen.

I en intervju med TV Insider avslöjar han mer om handlingen, men är osäker om filmen verkligen blir av.

– Jag har skrivit ett nytt kapitel i Rockys saga. Och jag tror det kan bli ett bra tillfälle att utforska livet utanför ringen, och hur världen kring honom förändras. Hur hans kvarter är inte vad det en gång har varit. Och han ägnar sin tid åt de mindre lyckligt lottade.

– Men jag vet inte om det är så intressant för de flesta. Så jag skrev den mest för min egen skull, tillägger han.

…eller kanske en prequel?

Sista gången vi såg Rocky Balboa var i spinofferna ”Creed” (2015) och ”Creed II” (2018). Stallone har också lekt med tanken på en prequel.

– Det vore fascinerande att se var de olika karaktärerna kommer ifrån. Jag har många idéer för hur deras vägar korsades. 60-talet var en speciell tid av förändring i USA, vad gäller musiken och många andra element i samhället. Det är något jag gärna skulle vilja göra, förklarar han.

Isåfall får 80-årige Stallone kanske lämna över rollen till någon annan. Varför inte Anthony Ippolito som redan spelar honom i kommande biopicen ”I Play Rocky”? Eller Noah Centineo som spelar Rambo som ung?

Mer om Sylvester Stallone på MovieZine:

Läs också: Sylvester Stallone om vad han ångrar i karriären: ”Jag var en idiot”

Läs också: Klart: Stallones biopic ”I Play Rocky” kommer på bio i Sverige

Läs också: Stallone tror sig kunna rädda ”Rocky V” i klipprummet: ”Ge mig 3 veckor”

Läs också: ”Rocky” hade ett helt annat slut – Stallone tvingades tigga om att ändra det

Lägg till MZ som önskad källa på Google