En 7 timmar lång film streamar hos SVT Play – ultimata utmaningen för alla filmälskare

”Satans tango” från 1994 är baserad på nobelpristagaren László Krasznahorkais bok. Redo för långtittning?

Publicerad:

Nyligen var det Nobelprisutdelning. Det vill SVT fira med film baserad på tidigare pristagares verk.

Filmen som nu släppts hos SVT Play tolkar fjolårets stora litteraturpris-vinnare László Krasznahorkais bok ”Satans tango” och släpptes 1994.

Dramat handlar om en liten ungersk by som ligger på gränsen till ekonomisk kollaps. Ett par bybor tänker ge sig av när en stor summa pengar annalkas, men istället dyker skojaren Irimas (Mihály Vig) upp, som tidigare antogs vara död.

För regin står Béla Tarr och om ni sett hans övriga filmografi vet ni säkerligen vad som väntar. Det är förstås ingen lättillgänglig film, utan kan snarast beskrivas som en djupt konstnärlig, melankolisk och fåordig resa in i människans mörker, med passande svartvitt foto.

Om du liksom jag och många andra gillar arthouse-film och vågar ta dig an en lång men också mycket nyanserad resa finns det dock inte många som kan mäta sig med Tarrs filmer. Hans unika berättande och László Krasznahorkais målande litterära värld är en särart i sig. Det här är en film som på intet sätt skyr de svåra och nischade ämnena.

Vid Berlins filmfestival tilldelades man Caligari filmpriset för ”Satans tango” och hos IMDb ligger den på hela 8,2 i betyg.

Om du har mycket tid och vill se något utöver det vanliga bör detta mästerverk ses omgående.

”Satans tango” finns nu att se gratis hos SVT Play.

Även fenomenala ”Turinhästen”, också regisserad av Béla Tarr utifrån Krasznakhorais bok, finns där att tillgå. Kolla också in SVT:s lista med 21 nya filmer.

Läs också: En ”stark och berörande” film från 2026 gömmer sig på SVT Play

Läs också: Nu kommer en av 2026 års bästa svenska serier till SVT Play: ”Gripande”

Lägg till MZ som önskad källa på Google