Nedräkning till Oscarn

3 December 2010 | 18:39

Nedräkning till Oscarn

Sammanräkning och poängtabeller över alla nomineringar och priser för säsongens alla galor. Obs! Denna artikel uppdateras löpande när nya priser och nomineringar presenteras.

Kampen och den långa färden mot Oscarn har inletts och innan vi är framme till den stora galakvällen den 27 februari på Kodak Theatre i Los Angeles ska många galor gå av stapeln. Som en hjälp på traven kommer vi att hålla koll på alla vinster och nomineringar och presentera ställningen i tabellform över vilka filmer och personer som har fått flest priser och nomineringar. Tabellerna uppdateras efter varje prisgala.

Varje person/film erhåller 3 poäng vid vunnet pris och 1 poäng för en nominering och de fem främsta presenteras i varje kategori. Vi kommer att löpande sammanställa från de största galorna. Längst ner ser du vilka galor som hittills är inräknade.

Bästa film                

1. The Social Network - 74 poäng (22 vinster, 8 nomineringar)
2. Black Swan - 23 poäng (1 vinst, 20 nomineringar)
3. Winter's Bone - 21 poäng (2 vinster, 15 nomineringar)
3. Inception - 21 poäng (21 nomineringar)
5. 127 timmar - 17 poäng (1 vinst, 14 nomineringar)
5. The King's Speech - 17 poäng (1 vinst, 14 nomineringar)

Bästa regi

1. David Fincher (The Social Network) - 64 poäng (19 vinster, 7 nomineringar)
2. Christopher Nolan (Inception) - 26 poäng (4 vinst,14 nomineringar)
3. Darren Aronofsky (Black Swan) - 23 poäng (3 vinst, 14 nomineringar)
4. Danny Boyle (127 timmar) - 15 poäng (1 vinst, 12 nomineringar)
5. Tom Hooper (The King's Speech) - 10 poäng (10 nomineringar)

Bästa manliga huvudroll

1. Colin Firth (The King's Speech) - 52 poäng (14 vinster, 10 nomineringar)
2. Jesse Eisenberg (The Social Network) - 30 poäng (5 vinster, 15 nomineringar)
3. James Franco (127 timmar) - 26 poäng (4 vinster, 14 nomineringar)
4. Jeff Bridges (True Grit) - 13 poäng (13 nomineringar)
5. Robert Duvall (Get Low) - 8 poäng (8 nomineringar)

Bästa kvinnliga huvudroll

1. Natalie Portman (Black Swan) - 56 poäng (15 vinster, 11 nomineringar)
2. Jennifer Lawrence (Winter's Bone) - 25 poäng (4 vinster, 13 nomineringar)
3. Anette Bening (The Kids Are All Right) - 17 poäng (1 vinst, 14 nomineringar)
4. Nicole Kidman (Rabbit Hole) - 14 poäng (14 nomineringar)
5. Michelle Williams (Blue Valentine) - 13 poäng (1 vinst, 10 nomineringar)

Bästa manliga biroll

1. Christian Bale (The Fighter) - 60 poäng (18 vinster, 6 nomineringar)
2. Geoffrey Rush (The King's Speech) - 18 poäng (1 vinst, 15 nomineringar)
3. John Hawkes (Winter's Bone) - 15 poäng (2 vinster, 9 nomineringar)
4. Mark Ruffalo (The Kids Are All Right) - 12 poäng (1 vinst, 9 nomineringar)
4. Andrew Garfield (The Social Network) - 12 poäng (12 nomineringar)

Bästa kvinnliga biroll

1. Melissa Leo (The Fighter) - 33 poäng (7 vinster, 12 nomineringar)
2. Hailee Steinfeld (True Grit) - 28 poäng (7 vinster, 7 nomineringar)
3. Jacki Weaver (Animal Kingdom) - 25 poäng (5 vinster, 10 nomineringar)
4. Amy Adams (The Fighter) - 17 poäng (2 vinster, 11 nomineringar)
5. Helena Bonham Carter (The King's Speech) - 10 poäng (10 nomineringar)

Bästa originalmanus

1. David Seidler (The King's Speech) - 21 poäng (4 vinster, 9 nomineringar)
2. Christopher Nolan (Inception) - 30 poäng (7 vinster, 9 nominering)
2. Lisa Cholodenko och Stuart Blumberg (The Kids are All Right) - 15 poäng (1 vinst, 12 nomineringar)
4. Mark Heyman, Andres Heinz och John McLaughlin (Black Swan) - 11 poäng (1 vinst, 8 nomineringar)
5. Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain (Four Lions) - 6 poäng (1 vinst, 3 nominering)

Bästa manus baserad på förlaga

1. Aaron Sorkin (The Social Network) - 71 poäng (22 vinster, 5 nomineringar)
2. Joel och Ethen Coen (True Grit) - 12 poäng (12 nomineringar)
3. Debra Granik och Anne Rosellini (Winter's Bone) - 10 poäng (10 nomineringar)
4. Danny Boyle och Simon Beaufoy (127 timmar) - 8 poäng (8 nomineringar)
5. Michael Arndt, Andrew Stanton, Lee Unkrich, John Lasseter (Toy Story 3) - 7 poäng (7 nomineringar)

Bästa utländska film

1. Kärlek på italienska - 19 poäng (3 vinster, 10 nomineringar)
2. Mother - 23 poäng (5 vinster, 8 nomineringar)
3. Biutiful - 17 poäng (3 vinster, 8 nominering)
4. Män som hatar kvinnor - 16 poäng (3 vinster, 7 nomineringar)
5. En profet - 15 poäng (4 vinster, 3 nomineringar)

Bästa animerade film

1. Toy Story 3 - 67 poäng (21 vinster, 4 nominering)
2. Draktränaren - 15 poäng (1 vinst, 12 nomineringar)
3. Trassel - 12 poäng (12 nomineringar)
3. Dumma mej - 12 poäng (12 nomineringar)
5. Illusionisten - 11 poäng (1 vinst, 8 nomineringar)

Poängligan

1. The Social Network (251 poäng)
2. The King's Speech (128 poäng)
3. The Fighter (110 poäng)
4. Black Swan (113 poäng)
5. Inception (77 poäng)
6. Winter's Bone (71 poäng)
7. 127 timmar (66 poäng)

Följande galor är än så länge inkluderade i poängställningen

  • Writers Guild Awards
  • Online Film Critics Society Awards
  • Oklahoma Film Critics Circle Awards
  • London Critics Circle Film Awards
  • Kansas City Film Critics Circle Awards
  • Central Ohio Film Critics Association Awards
  • Austin Film Critics Association Awards
  • Florida Film Critics Circle Awards
  • Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards
  • Chicago Film Critics Association Awards
  • Screen Actors Guild Awards
  • Las Vegas Film Critics Society Awards
  • Golden Globe Awards
  • African American Film Critics Association Awards
  • Phoenix Film Critics Society Awards
  • San Diego Film Critics Society Awards
  • San Francisco Film Critics Circle Awards
  • Toronto Film Critics Association Awards
  • Washington Film Critics Association Awards
  • St. Louis Film Critics Awards
  • Southeastern Film Critics Association Awards
  • New York Film Critics Online Awards
  • New York Film Critics Circle Awards
  • Detroit Film Critics Society Awards
  • Critics Choice Awards
  • Afi Awards
  • Boston Society of Film Critics Awards
  • Houston Film Critics Society Awards
  • Los Angeles Film Critics Association Awards
  • Detroit Film Critics Society Awards
  • Gotham Independent Awards
  • National Board of Review
  • Spirit Awards
  • Satellite Awards
  • International Documentary Association Awards
  • Producers Guild Awards
  • Area Film Critics Association Awards