Det är svårt att inte förknippa Indiana Jones med Harrison Ford, men om någon kom nära så var det Sean Patrick Flanery – som idag den 11 oktober fyller 60 år.
Han spelade den blivande arkeologen och äventyraren i tv-serien ”Indiana Jones äventyr” (”The Young Indiana Jones Chronicles”) mellan 1992 och 1993, samt i fyra ytterligare tv-filmer senare under 90-talet.
Serien skapades av George Lucas, som såg en chans till att lära unga tittare om berömda människor och händelser i början av 1900-talet, såväl som potentialen för en rejält underhållande serie med hög budget. Det är en serie som bjuder på några av Indys allra mest rafflande äventyr – och som tål att återupptäckas.
Mannen med piskan och hatten må vara den som Sean Patrick Flanery är mest förknippad med, men sedan dess har han haft en lång innehållsrik karriär. Totalt har han 119 filmer och tv-serier listade på IMDb.
Actionfilmer, skräck och jiu-jitsu
Han hade en av huvudrollerna i 1999 års actionthriller ”The Boondock Saints” och dess uppföljare. En annan insats var i den urusla skräckfilmen ”Saw 3D” från 2010. Stephen King-fans kan också känna igen honom ifrån tv-serien ”The Dead Zone” som gick mellan 2002 och 2007, där han hade en återkommande roll.
Idag är han lika aktiv som någonsin och släpper flera nya filmer varje år. Bland de kommande ser vi bland annat ”The Boondock Saints III”. Han är även aktuell som författare med uppväxtromanen ”Jane Two” från 2016. Utöver det har han tävlat i brasiliansk jiu-jitsu. I ett annat liv skulle han ha satsat på en karriär som MMA-fighter, har han berättat.
En av de senaste filmerna som finns att se i Sverige är den kristna skräckfilmen ”Nefarious” där Flanery spelar en dödsdömd fånge som kan vara besatt av en demon. Den nyfikna kan hyra/köpa filmen på digitala tjänster.
Följ MovieZine på Facebook för fler filmnyheter och tips.
Se bilder från den, samt från skådespelarens sociala medier för att se hur Sean Patrick Flanery ser ut idag.
Läs också: Han spelade unge Indiana Jones: ”Stolt som fan över tv-serien”
Läs också: Senaste ”Indiana Jones” blev visst betydligt dyrare än vi trodde