Monsterfilmen som blev Norges mest sålda någonsin är ”ett magplask” – nu på bio

Bioaktuella ”Kraken” kanske inte når upp till samma kvalitet som tidigare norska katastroffilmer, men den är åtminstone vacker att se på.

Publicerad:

På senare år har det blivit en trend i Norge med katastrof- och monsterfilmer som ”Vågen”, ”Skalvet” och ”Troll”. Flera har också blivit stora succér. Men ingen kan lyckas varje gång.

I bioaktuella ”Kraken” undersöker marinbiologen Johanne (Sara Khorami, ”Troll 2”) märkliga händelser kopplade till en lokal fjord i norska Vangsnes. Hon upptäcker att en skrämmande myt har blivit dödlig verklighet när ett gigantiskt monster med flera armar kommer upp från under vattenytan.

Det internationella intresset för ”Kraken” var stort. Redan för ett år sedan blev det den mest förhandsålda filmen någonsin för Norge. Kanske baserat på tidigare monstersuccéer som just ”Troll”, som vid sin premiär var den mest sedda icke-engelskspråkiga filmen på Netflix.

Johanne.

Men frågan är om det kommer att hjälpa den här gången. Tore Andre Øyås på vår norska systersida MovieZine.no var inte helt imponerad. Han delade ut 2 av 5 och tyckte för all del att filmen är visuellt vacker, en flott reklam för Norge, men lämnade i övrigt mycket att önska.

”När vissa karaktärer så småningom hamnar i Krakens tentakler, känner vi tyvärr ingenting, vilket också ligger i linje med förenklad genrefilm. ”Kraken” ska uppenbarligen inte skrämma för mycket, vara för blodig och grotesk, och inte heller beröra oss. Det är synd.”

I vår svenska recension uttryckte Evert Fremlén Arnesson en liknande besvikelse: ”Norska storsatsningen ”Kraken” lockar till mer skratt än skrik. Med de lövtunnaste av lövtunna karaktärer och den ena fåniga vändningen efter den andra är det nära ett magplask.”

Litar du inte på kritiker och vill se ett flerarmat monster i vacker norsk miljö så går det bra nu. ”Kraken” har svensk biopremiär idag, den 1 maj.

Läs också: MovieZine möter ”Troll 2”-skådisarna: ”Det är en magisk värld att kliva in i”

Läs också: ”Troll 2”-regissören Roar Uthaug om uppföljaren: ”Indiana Jones-liknande skattjakt”

Kolla in trailern till ”Kraken” här:

Youtube video

Läs också: 450 000 norrmän kan inte ha fel – succén från Flåklypa kör upp på svenska biografer