Skådespelaren Armie Hammer blev bannlyst från filmindustrin för fem år sedan. Flera kvinnor hade anklagat honom för övergrepp, och läckta sms med kannibal-fantasier (vilket han har förklarat som ett skämt) hjälpte knappast. Skandalen var ett faktum.
Nu hoppas Hammer att Hollywood ska ge honom en andra chans. I sin första stora intervju på länge berättar han hur åren gick utan ett enda jobberbjudande:
– Jag kunde ha gjort reklam för kattmat. Jag ville bara jobba igen, säger han till Hollywood Reporter.
Hans senaste filmer blev thrillern ”Rebecca” (2020) och deckaren ”Döden på Nilen” (2022), där hans roll klipptes ned. Hammer medverkar också i ”Frontier Crucible” (2025) och Uwe Bolls ”Citizen Vigilante” med premiär senare i år. Lågbudgetfilmer blir hans räddning.
När den tyske regissören Uwe Boll ringde och erbjöd en roll blev det hans första på 5 år:
– Jag grät. Det var ett sådant ögonblick där jag insåg: jag får äntligen göra det jag älskar över allt annat.
”Jag skapade de här problemen för mig själv”
Armie Hammer säger samtidigt att han inte ångrar något av det som hände.
– Jag skapade de här problemen för mig själv. Det var ingen slump. Jag gjorde inte de sakerna som de påstod att jag gjorde. Men jag tog in farliga och instabila personer i mitt liv, jag gjorde folk förbannade – och här är vi nu.
Nu kretsar Hammers liv kring barnen. Han har en dotter på 11 år och en son på 9 år. Han hyr ett hus i West Hollywood och har varken agent, manager eller publicist. Trots det börjar rollerna komma tillbaka, och han har även spelat in LA-thrillern ”Night Driver”.
– Folk säger till mig på inspelningen: ”Vi kan inte fatta att du faktiskt ställde upp.” Jag svarar: ”Mitt schema var ganska tomt.”
Läs också: Uwe Boll rasar: Hans nya film får inte visas i Tyskland
Läs också: Armie Hammer ger sig själv huvudrollen i en påhittad film… och vi är förvirrade