Uwe Boll rasar: Hans nya film får inte visas i Tyskland

”Citizen Vigilante” ska enligt uppgift både vara oerhört våldsam och behandla kontroversiella ämnen.

Publicerad:

Skräpfilmskungen Uwe Boll är tillbaka med ”Citizen Vigilante”, en film i vilken vi följer en vigilante som tar rättvisan i egna händer när samhället misslyckas med att bestraffa brottslingar. Vigilanten blir en kändis på sociala medier, men polisen är inte lika förtjust, och inleder en jakt på honom.

Boll har i intervjuer sagt att han gjort filmen som kritik mot vad han upplever är ett samhälleligt misslyckande att bestraffa våldsbrott begågna av invandrare. Boll är inte känd för sin förmåga att bolla med varken nyans eller det subtila, vilket ser ut att skina igenom då filmen enligt en tidig recension är ”vansinnigt anti-invandring”.

I Tyskland har det nu gått så långt att Boll ser ut att få problem att släppa filmen överhuvudtaget: enligt World of Reel har FSK, den tyska organisation som sätter filmers rekommenderade åldersgränser vägrat ge ”Citizen Vigilante” någon form av gräns överhuvudtaget, varpå filmen inte kan släppas i landet.

Uwe Boll är (föga förvånande) missnöjd, och hävdar att han blir tystad för att hans film kritiserar invandrare. Till Jeffrey Sanders på Hollywood Elsewhere säger han:

– Om jag hade gjort en film om att fem nynazister våldtar en invandrarflicka hade det gått bra i Tyskland. Men nu är min film förbjuden eftersom den handlar om verkligheten.

Att någon av Bolls filmer skildrar verkligheten får stå för honom. Tyska FSK har inte släppt något officiellt uttalande rörande filmen.

”Citizen Vigilante” har Armie Hammer i huvudrollen: efter att ha förlorat både jobb och agentur i samarbete med anklagelser om sexuella övergrepp försöker han sig nu på en comeback. Att en våldsam Uwe Boll-film om vigilantism mot invandrare skulle leda till att han plötsligt släpps in i finrummen igen ser jag som osannolikt.

Om och när man kan se ”Citizen Vigilante” i Sverige är i skrivande stund oklart.

Läs också: Uwe Boll släpper trailer för ”Citizen Vigilante” – filmen som fick Warner Bros att se rött

Läs också: Nu är Uwe Boll arg på hela Hollywood: ”Perversa jävlar”