2003 fick den unga Tuva Novotny rollen som titelkaraktären i ”Smala Sussie” – Ulf Malmros dramakomedi som skulle komma att bli en sann svensk kultklassiker.
Det var en av rollerna som satte Novotny på kartan i början av 00-talet, och det var också början på ett långt givande samarbete med regissören. Skådespelerskan och regissören har sedan dess jobbat tillsammans på både ”Bröllopsfotografen” och ”Mammas pojkar”.
Nu är de återförenade igen med ytterligare en varm värmländsk dramakomedi – ”Grannfejden”, som nyss har fått biopremiär. I samband med det fick jag sätta mig med Tuva Novotny via länk för ett samtal om det ”Smala Sussie” och relationen med Ulf Malmros såväl som den nya filmen.
Skådespelerskan tvekade inte inför att acceptera den nya rollen.
– Jag och Ulf Malmros har ju en way back-relation, säger hon. Du vet, jag jobbade med honom när jag var, vaddå, 21 liksom. Så oavsett vad han gör så kommer jag alltid vilja jobba med honom. För jag har alltid haft det fantastiskt roligt med Ulf och Jaana (Fomin), hans fru och medregissör.
Lycklig att Ulf Malmros är tillbaka
Skådespelerskan beundrade Ulf Malmros filmer och tv-serier redan innan de jobbade tillsammans för första gången.
– Han hade en stilsäkerhet som väldigt få hade. I Sverige har vi ju ingen stor tradition av den slags estetiska stilism som han har haft. Och det tyckte jag var jävligt spännande då. Jag var ett fan när vi träffades och det är någonting som fortfarande lever kvar.
”Grannfejden” är Malmros första film sedan 2016 års ”Flykten till framtiden”.
– Jag har varit lycklig för att han är tillbaka, säger Novotny. För vi har ju en jättefin tradition med någon slags socialrealism och även med Nordic noir, men jag tycker att han är ett friskt tillskott i den svenska skandinaviska filmbilden.
– För han är ju knäpp liksom. Han gör ju roliga grejer. Att han också vågar satsa utseendemässigt på en förhöjd humor.
Slåss mot sexism i ”Grannfejden”
”Grannfejden” handlar om konflikten mellan en före detta statsminister (Kjell Bergqvist) och hans egensinniga granne Harry Flodman (Robert Gustafsson) som börjar med ett stinkande utedass.
Mitt emellan dem står två systrar. Ida Hallquist spelar lillasystern, en influencer som otippat ställer sig på Flodmans sida i fejden. I rollen som den mer ordentliga storasystern ser vi Tuva Novotny.
Hon gör allt hon kan för att göra statsministern bekväm, vilket innebär att jobba emot Flodmans rättigheter. Trots att det blir mer och mer motvilligt genom filmens gång.
– Hon är den där ordentliga storasyrran som försöker göra rätt för sig och skapa ett fungerande liv, menar Novotny. Och samtidigt slåss hon med kvarlevorna av det uråldriga machosamhället som inte riktigt har metooats bort i det här samhället hon bor i.
– Så jag tyckte det var lite fint att få nosa på det där, hur det fortfarande är för en del. Som måste slåss mot ren sexism faktiskt som hon gör.
– Men sen är hon samtidigt en sådan där lite förnuftig motvikt till sin extravaganta influencersyster och det är också härligt. Jag är en ganska torr och förnuftig person själv så det var ganska skönt.
Därför har ”Smala Sussie” blivit en klassiker
När jag frågar Tuva Novotny om höjdpunkten i det långa samarbetet med Ulf Malmros finns det för många för att nämna.
– Vi har haft så jävla kul alltså, säger hon. Allt har ju varit höjdpunkter. Man kan nästan minnas varenda scen vi har gjort.
Jag måste ta chansen att prata om det där första samarbetet som har blivit så ikoniskt. ”Smala Sussie” är inte bara en unik svensk film, utan också en av få från 2000-talet som med rätta kan stämplas som en äkta kultklassiker.
Men att den skulle bli så populär som den har blivit var inte något Tuva Novotny var beredd på.
– Jag fattade inte det då, berättar hon. Det var först när jag började jobba i Norge typ tio år senare och man blev stoppad på gatan. Fortfarande. ”Jaha, var det så den blev där ute, även utanför Sverige?” I Danmark är den också jättestor fortfarande.
Skådespelerskan har fortfarande ”ingen aning” om varför det blev en sådan succé, säger hon. Men hon slår fast att det finns något unikt i hur Malmros blandar genrer.
– Den var så lustfylld. Och nu är jag tillbaka till knäpp. Den var ju politiskt inkorrekt, den var over the top, och samtidigt ganska autentisk i några karaktärer som man kanske har träffat någon gång.
– Det tror jag kanske är kärnan av Ulf och Jaanas skapande, fortsätter hon. Det är röjigt och stökigt och för mycket och knasigt och samtidigt finns det en ådra av ren dramatik och ganska stor kärlek och sorg i det också. Sussie är ju faktiskt en heroinist som dör.
”En jättetrasig historia”
Novotny växte själv upp på landet och minns hur det fanns en stor problematik hos ungdomar med tung narkotika.
– Jag vet inte om det kan ha haft att göra med att det är inpackat i den här lustfyllda ballongen av bilkaravaner och häftiga kläder och hon är liksom Miss motor och det kommer Trazan och Banarne och sen mitt i allt det där så är det en jättetrasig historia.
Vad rollen som Sussie har betytt för Tuva Novotnys karriär vill hon inte spekulera i. Hon kallar sig ”otroligt ostrategisk” och ”helt ointresserad” av att analysera sitt eget arbete. En sak kan hon dock sätta fingret på.
– Det den har betytt för mig personligen är att den fundamenterade, cementerade ett livslångt band till Ulf och Jaana som jag kan börja gråta över när som helst. För jag älskar att jobba med dem och det är jag så tacksam över att jag får göra igen.
För att se detta senaste samarbete är det bara att bege sig till närmsta biograf och köpa en biljett till ”Grannfejden”. Se en trailer nedan:
Läs också: Kjell Bergqvists känga till före detta statsministern: ”Jävligt tragiskt”
Läs också: Nya rollen är personlig för Robert Gustafsson: ”Känner igen mig väldigt mycket”
