Netflix har just släppt den första trailern till ”Black Mirror” säsong 7. Det blir sex nya historier i samma lätt skruvade, olycksbådande stuk som tidigare. Här får vi också lite tillbakablickar till förr – en uppföljare på ”USS Callister” väntar, och även karaktärer ur ”Bandersnatch” kommer tillbaka.
Seriens skapare Charlie Brooker berättar för Tudum att den nya säsongen går ”back to basics” en aning:
– De är alla sci-fi-berättelser, men det finns definitivt några skrämmande saker som inträffar, men kanske inte på ett direkt skräckfilmsmässigt sätt. Det finns definitivt en del störande innehåll i dem.
Cristin Milioti, Will Poulter, Paul Giamatti, Awkwafina, Peter Capaldi, Emma Corrin och Issa Rae är några av gäststjärnorna i denna säsong. Samtidigt avslöjas premiärdatumet som är 10 april. Spännande!
Se trailern nedan.
Läs också: Här är 15 nya tv-serier som kan göra 2025 till ett helt fantastiskt tv-år
Läs också: ”Black Mirror” kommer tillbaka 2025 – ett av seriens mest skruvade avsnitt får uppföljare