För dig som älskar musik tillika riktigt bra film är det sorgliga nyheter att mötas av idag.
Man rapporterar hos Variety att familjen till jazzgiganten Sonny Rollins meddelar att han gått bort. Rollins var 95 år gammal och skulle fylla 96 senare i år.
Tillsammans med storheter som Charlie Parker, John Coltrane och förstås Miles Davis hörde Sonny Rollins till en av storheterna i 1950-talets jazzscen. Med andra ord var han en av de sista av sitt slag.
Trots att min egen gedigna musiksmak snarast är mer besläktad med 60- och 70-talets rock, folk, blues och psykedeliska genrer har man utan tvekan respekt för dessa jazzsaxofonister. Rollins har lämnat ett stort avtryck och eftermäle.
Kompositör till en av 60-talets bästa filmer
Inom filmen var Sonny Rollings, förutom diverse dokumentärer om sig själv aktuell med en av 60-talets i mitt tycke bästa filmer.
”Fallet Alfie” regisserades av Lewis Gilbert och hade Michael Caine i huvudrollen som en kvinnokarl som tvingas konfrontera sina snedsteg. Den underbart skrivna och skådespelade filmen Oscarsnominerades för Bästa film, Bästa manliga huvudroll, Bästa kvinnliga biroll (Vivien Merchant) och Bästa manus med mera.
Sonny Rollins gjorde till denna film sin första och enda filmmusik och den var högst minnesvärd, får sägas.
I maj 1966 visades ”Fallet Alfie” upp vid Cannes filmfestival innan dess världspremiär på biografer runtom i världen under sommaren.
Det blir alltså ett bitterljuvt sextioårs-jubileum, när vi även får ta farväl av Sonny Rollins.
Vila i frid!
Läs också: ”The Odyssey” ställde Ludwig Göransson inför stor utmaning: ”Fick göra något unikt”
Läs också: Steven Soderbergh om John Lennon: ”Han hade gillat AI”