Tittarfavoriten Tok-Conny kommer tillbaka i nya ”Johan Falk”

Ett efterlängtat besked till alla Johan Falk-fans!

Publicerad:

En gammal favorit kommer tillbaka i de nya ”Johan Falk”-filmerna. Idag bekräftar TV4 i sociala medier att Christian Brandin återvänder som Tok-Conny, en färgstark och oberäknelig rollfigur som blivit en av filmseriens mest omtyckta biroller.

– Det är ju så att Seth Rydell klarar sig inte utan sin hantlangare och vapendragare. När alla andra i gänget är borta måste han ha en snubbe kvar som roddar och fixar, säger Jens Hultén i en video på Instagram.

– The dream team is back! Någon måste ju göra the dirty work. Det är jätteroligt, tillägger Brandin.

Conny Lloyd (aka Tok-Conny) var medlem i Seth Rydells gäng och medverkade i totalt 15 Johan Falk-filmer mellan åren 2009 och 2015. Det återstår att se vad de gamla busarna ska hitta på nu.

Som skådespelare har Christian Brandin också medverkat i filmer som ”10 000 timmar” och ”LasseMajas detektivbyrå – Tågrånarens hemlighet”. Han jobbar annars som träningscoach.

Tre nya Johan Falk-filmer spelas just nu in i Göteborg med bland andra Jakob Eklund, Jens Hultén och Marie Richardson tillbaka i rollistan. Den första filmen får premiär till sommaren 2027 på TV4 Play.

Läs också: Klart: Nya ”Johan Falk” får premiär sommaren 2027

Läs också: 17 filmer med Johan Falk släpps i limiterad samlingsbox – för första gången någonsin

Läs också: Johan Falk-quiz: 12 frågor som testar din kunskap om filmsnuten

Lägg till MZ som önskad källa på Google