”Alien: Earth” går som smort på Disney+. Noah Hawleys serie kan till och med vara det bästa som hänt franchisen sedan 1979.
På tal om 1979. Någon som sitter bänkad framför tv:n precis som vi andra är Sigourney Weaver. Stjärnan i originalfilmen och dess uppföljare avslöjar nu för Collider vad hon tycker om prequelserien.
– Det jag beundrar med den är att den inte är Alien-centrerad, säger skådespelerskan. Den handlar om den värld vi kommer att leva i om hundra år. Jag tycker att perspektivet är så mycket större än ett typiskt ”Alien”-projekt. Fascinerande.
– Den handlar mycket mer om vår egen värld, vad som kommer att hända med den, vad som kommer att vara viktigt, girighetens roll, fortsätter hon. Den har verkligen blåst upp några av de teman som alltid funnits i ”Alien”-serien, och jag tycker att den är så vackert rollsatt och välgjord. Jag kan inte tro att det är tv, ärligt talat.
Det är lätt att tänka sig att någon så viktig för serien som Sigourney Weaver har en annan distans till skräckelementen i ”Alien”. Men skådespelerskan menar att hon blir lika skraj som någon annan.
– Jag tittar på den som en riktig person. Jag måste boka in en kväll med min man för jag vill inte se den själv, ifall en av de där sakerna kommer ut ur skärmen. Så vi måste planera det ordentligt. Så jag ligger lite efter, men de avsnitt jag har sett är fascinerande.
Fem avsnitt av ”Alien: Earth” finns nu på Disney+ och nästa kommer redan imorgon.
Läs också: Fede Álvarez skippar nästa ”Alien” – letar efter ”en ny regissör”
Läs också: ”Alien: Earth”-stjärnorna om skräck, mänsklighet och miljardärer utan skor