”Alien: Earth” kan vara det bästa som hänt franchisen sedan 1979

Seriens femte avsnitt bjuder på en gastkramande pusseldeckare på rymdskeppet UCSS Maginot.

Publicerad:

Häromdagen hade det femte avsnittet av tv-serien ”Alien: Earth” premiär på Disney+, som är en återblick till vad som egentligen hände på skeppet USCSS Maginot innan det kraschar på jorden.

Här följer en spännande pusseldeckare i rymden där den kalla cyborgen Morrow (Babou Ceesay) försöker ta reda på vem som saboterat deras uppdrag, samtidigt som en xenomorf och en rad andra äckelpäckel härjar på skeppet.

Redan innan det här avsnittet hade jag åsikten att ”Alien: Earth” kan vara det bästa som franchisen levererat sedan ”Alien” av Ridley Scott från 1979, om den fortsätter på samma höga nivå ändå till slutet.

Varning för spoilers för det senaste avsnittet!

En träffsäker men unik hyllning till originalet

”Alien”-serien har minst sagt varit svajig sedan den första filmen. ”Aliens – Återkomsten” från 1986 av James Cameron har sina kvalitéer, men är bra av helt andra anledningar än originalet från 1979. Trean och fyran vill jag knappt nämna, medan Ridley Scotts egna försök att återuppliva serien med ”Prometheus” och ”Alien: Covenant” inte riktigt vet vad de siktar på för stämning.

”Alien: Romulus” från förra året kom nära att hitta den där klaustrofobiska och pulshöjande stämningen från ”Alien”, men nådde inte riktigt hela vägen.

Det ”Alien: Earth” lyckas med är att den känns trogen originalets tonalitet och tempo, samtidigt som den gör väldigt mycket nytt och intressant med dess universum. Den utvecklar tanken på androider och vad de innebär för mänskligheten, samt introducerar fler riktigt vidriga varelser utöver xenomorfen.

Det femte avsnittet är ett perfekt exempel på det, som bjuder på rysningar och spänning.

Nervkittlande och vidrigt till max

Avsnittet ”In Space, No One…” är som sagt en flashback som utspelar sig på skeppet UCSS Maginot, vilket är en premiss som direkt för tankarna till handlingen i ”Alien”.

Skeppet har varit iväg och samlat ihop ett gäng utomjordingar åt företaget Weyland-Yutani, som precis som alltid skiter fullständigt i besättningens hälsa – så länge uppdraget slutförs.

Det är smart att ge oss den här berättelsen nu och inte tidigare, då vad som egentligen hänt på skeppet har fungerat som ett mysterium fram tills nu. Vi får mer förståelse för Morrow och de andra besättningsmedlemmarna, men inte minst de fruktansvärda varelserna de plockat upp.

Det där j*vla ögat fortsätter att vara det vidrigaste som dykt upp i serien sedan facehuggers, med sin höga intelligens och förmåga att ta kontroll över andra varelser. Skalbaggarna som suger blod från folk och skickar in fästingar som sätter sig fast på inre organ?

Fy fan, säger jag bara!

Jag gillar verkligen också hur farlig de lyckats få xenomorfen att kännas, som ofta presenteras med en snubbe i dräkt eller andra fysiska specialeffekter. Det ska helt klart bli kul att se vart serien tar vägen under de resterande tre avsnitten.

Läs också: Ridley Scott erbjöds 20 miljoner – vägrade ändå göra ”Terminator 3”

Läs också: ”Alien: Earth”-stjärnorna om skräck, mänsklighet och miljardärer utan skor