Det är nästan ironiskt bra tajming: inte fredagen den 13:e men väl fredagen den 14:e kommer filmen som skriver om reglerna för vad en slasher kan och bör vara.
”Teenage Sex and Death at Camp Miasma” är titeln på en skruvad skräckkomedi om Kris, en queer filmskapare som planerar en reboot på sin favoritrysare från 80-talet. Ska hon lyckas övertala originalets ”final girl” till att göra en comeback framför kameran? Och kan hon ge den missförstådda mördaren upprättelse på vita duken?
Den tillbakadragna stjärnan Billy Presley har valt att bosätta sig nära den sjö där ”Camp Miasma”-filmerna spelades in och där maskerade Little Death gick loss på sina första tonårsoffer. Snart börjar Kris undra om Little Death verkligen bara var en Hollywood-fantasi eller finns på riktigt…
”Camp Miasma” lämnar dig upprymd, euforisk – och förvirrad
Regissören Jane Schoenbrun har tidigare gjort uppmärksammade indiefilmer som ”We’re All Going to the World’s Fair” och ”I Saw the TV Glow”.
Även Schoenbruns tredje film är personlig, mystisk, men också publikvänlig – och jäkligt underhållande. Här ryms både hbtq-tematik och hinkvis med fejkblod, kärleksfulla blinkningar mot David Lynch och en slags metahumor som vi annars mest hittar i ”Scream” och ”Scary Movie”.
– Jag vill fortsätta göra film som utforskar och tänjer på vad man kan göra med mediet. Jag vill att varje film jag gör ska kännas oväntad, har regissören sagt till Variety.
MovieZines Jonna Vanhatalo beskriver känslan så bra i sin recension av ”Teenage Sex and Death at Camp Miasma”. Hon hyllar ”en kåt och kaotisk queer-slasher” och ”en vacker, rolig och märklig film, mer intresserad av känslor än av logik (…) När filmen var slut var jag både upprymd och smått euforisk, trots att jag knappt tror att jag fullt ut begrep allt jag just sett.”
”Teenage Sex and Death at Camp Miasma” går idag upp på svenska biografer. Jag vågar lova en filmupplevelse som inte liknar mycket annat i sommar.
Läs också: Gillian Anderson har inte alla hästar hemma i ”Teenage Sex and Death at Camp Miasma”
Läs också: Gillian Andersons bisarra slasher väcker uppmärksamhet i Cannes: ”Orgasmen förkroppsligad”
Läs också: Tonårssex och död utlovas i en av 2026 års mest omtalade skräckfilmer
