En av 2026 års bästa och galnaste sci-fi-filmer finns nu på Viaplay

Vill du skrika ut din A.I.-relaterade existentiella ångest eller bara uppleva ett galet sci-fi-äventyr? Oavsett vilket så är ”Good Luck, Have Fun, Don’t Die” filmen för dig.

Publicerad:

Som stort fan av (de tre första) ”Pirates of the Caribbean”-filmerna blev jag direkt intresserad när jag först hörde att regissören Gore Verbinski jobbade på en dystopisk sci-fi-rulle om AI-hotet. Med Sam Rockwell i huvudrollen, dessutom! Resultatet finns nu att se på Viaplay, och ja, det är värt prenumerationen.

I ”Good Luck, Have Fun, Don’t Die” följer vi en man från framtiden (hans namn avslöjas aldrig) som travar in på ett snabbmatshak och informerar dess mycket överraskade gäster om att ett antal av dem behöver sätta sina liv på spel för att rädda världen. De utvalda tvivlar till en början på hans budskap, inte minst för att hans garderob verkar bestå av fynd från den lokala energiåtervinningsbingen, men trots det ger sig en liten grupp modiga själar ut för att hjälpa mannen rädda världen från en ondskefull A.I.

”Good Luck, Have Fun, Don’t Die” är en film som är svår att placera i ett fack: delvis känns den som en actionkomedi, ibland som en mörk ”Black Mirror”-dystopi, och andra gånger som en pastisch på Terminator och/eller zombiegenren. Här finns galenskaper att skratta åt, men också ett mörker som ligger skrämmande nära vår egen vardag. Filmen balanserar ofta mellan komedi och tragedi: oavsett om du vill skratta, gråta eller bli skrämd så kan du hitta hem med ”Good Luck, Have Fun, Don’t Die”.

Sam Rockwell i full färd men att stjäla scener.

Dessutom så känns ”Good Luck, Have Fun, Don’t Die” tidsenlig: debatten om A.I. och dess förmåga rasar i skrivande stund. Verbinski tar tydlig ställning för lag ”vi borde dragit ur sladden för länge sedan” (en uppfattning jag delar), och visar på hur vår mänsklighet och allt vi värdesätter, från kärlek till sanning, äts upp av det artificiella. Det blir väldigt dystopiskt, men samtidigt tappar man tack och lov aldrig bort hoppet.

Filmen höjs av en stark rollista: utöver en sedvanligt bananas Sam Rockwell i huvudrollen så syns även Haley Lou Richardson (”The White Lotus”), Michael Peña (”End of Watch”), Zazie Beetz (”Deadpool 2”), Asim Chaudhry (”Black Mirror: Bandersnatch”), Tom Taylor (”House of the Dragon”) och Juno Temple (”Fargo”).

Det är många som missat ”Good Luck, Have Fun, Don’t Die”. Nu finns den på Viaplay, så ta tillfället i akt och streama den där. Du kommer få två underhållande timmar, och en hel del att tänka på efteråt.

Youtube video

Läs också: ”Pirates”-regissören: ”Dagens filmer ser för mycket ut som spel”

Läs också: 5/5 i betyg till mörka komedin ”Wild Horse Nine” – släpps i Sverige i november

Lägg till MZ som önskad källa på Google