Milos Forman hör till ett av de stora namnen inom film, där hans filmer som ”En blondins kärleksaffär”, ”Gökboet” och förstås ”Amadeus” är förevigade som klassiker.
Personligen har jag inga problem med en nytolkning av en film, utan tycker tvärtom att det är intressant när en regissör sätter egen prägel på ett verk, men vi vet ju alla hur diskussioner kring det hela brukar föras på nätet.
Nu har den omdiskuterade mini-serien ”Amadeus” i Joe Barton och Julian Farinos regi släpps i Sverige. Som vi tidigare skrev om var reaktionerna allt annat än lyriska:
“Miloš Forman-versionen är så nära som du kommer en perfekt film. Varför i hela världen gör någon detta?”
“De här personerna måste vara masochister som vill bli hånade och förlöjligade. Jag kan inte se någon annan orsak till varför man vill göra en remake av en av de mest älskade och bästa filmerna någonsin, och sluta trailern med “Believe in original stories”.
Nåväl. Faktum är att det hela faktiskt är baserat på en pjäs av Peter Shaffer och inte Formans eget manus. I sin tur är pjäsen förstås baserad på historien om verkliga figurerna Mozart och Salieri.
Sedan tycks det förstås, i ärlighetens namn, kanske inte kvalitetsmässigt vara något som ens kan snudda på en Milos Forman-film. Serien, som har Will Sharpe, Paul Bettany, Gabrielle Creevy med flera i huvudrollerna framstår snarast som en formalistisk tv-såpa snarare än något slags mästerverk.
86 % ligger den dock på hos Rotten Tomatoes för tillfället.
The Guardians Lucy Mangan gav ”Amadeus” betyg 2/5. ”Platt och blek version av filmen den är baserad på, med halvhjärtad rolltolkning av Will Sharpe”.
Empire Magazine i sin tur är något mer positiva. Recensenten Olly Richards gav seriens första säsong ett gott omdöm. ”Inte i närheten av Formans film, men på egen hand är den välgjord. Paul Bettanys insats i synnerhet imponerar”.
Blandad kompott, helt klart. Kanske står den sig bättre om man ej jämför med mästerverket från 1984?
Se ”Amadeus” hos SkyShowtime och döm själva!
Läs också: Xavier Dolan lämnar pensionen – gör 1800-talsskräckis
Läs också: ”Fjällbackamorden” x6 streamar nu gratis hos SVT Play!
