Nu är det jul igen – iallafall på streamingtjänsterna

Är det inte lite väl tidigt?

Publicerad:

Fram med granen och glöggen, för nu är julen tillbaka! Åtminstone om man kollar in på streamingtjänsterna, som redan har börjat ladda för snö och pepparkaksmys. Under den senaste veckan började de första julklassikerna att titta fram – och vi är inte ens färdiga med våra Halloween-filmer!

HBO Max bjuder på en tidig julklapp med animerade ”Polarexpressen” och Will Ferrell-komedin ”Elf” i sitt utbud.

SkyShowtime har fått in filmer som ”Grinchen” med Jim Carrey, ”The Holiday” med Cameron Diaz, skräckfilmen ”Black Christmas” och två svenska klassiker i genren: Ingmar Bergmans ”Fanny och Alexander” och Kjell Sundvalls ”Tomten är far till alla barnen”.

Rakuten TV har gått fullkomligt bananas med såna där smöriga tv-filmer på jultemat. Ni vet, med generiska titlar som ”Christmas Calendar”, ”A Winter Princess” och ”Nothing Like the Holidays”. Är Hallmark-jul din grej så vet du var du hittar dem.

TV4 Play kontrar med ”A Bad Moms Christmas”. Netflix, Prime Video och Viaplay verkar iallafall hålla sig til november, och det tycker jag låter betydligt sundare.

Läs också: Julen kommer tidigt till Netflix – med 2023 års charmigaste dramakomedi

Läs också: Se det första klippet från den magiska norska julfilmen med Mads Mikkelsen