Netflix nya true crime är 1:a på topplistan: ”Otroligt obehaglig”

”The Widower: Till Death Do Us Part” är den sanna historien om en man som varit gift sex gånger – och vars fyra fruar dog under mystiska omständigheter.

Publicerad:

En ny vecka, en ny true crime-dokumentär klättrar på Netflix topplista. De senaste dagarnas stora tittarmagnet heter ”The Widower: Till Death Do Us Part” och är 91 minuter lång.

Änklingen ifråga är en man från Las Vegas som varit gift sex gånger – och vars fyra fruar dog under mystiska omständigheter. I filmen avslöjar en journalist och en kriminalare sanningen om en mördare vars charm dolde en rad misslyckade äktenskap och suspekta dödsfall.

”Helt klart sevärd” och ”kan verkligen rekommenderas” lyder några av kommentarerna på Facebook. I gruppen Bäst på Netflix har många också uttryckt sig om Thomas Randolph som står i fokus:

  • ”En riktigt sliskigt otäck man. Finns massa av dessa” skriver Linda H.
  • ”Otroligt obehaglig snubbe! Men bra doku!” tycker Susanne L.
  • ”Har sett den. Rekommenderas! Obehaglig man, ett riktigt äckel” svarar Lena J.
  • ”Ett sånt as!! Han ska aldrig mer ut ur fängelset!” skriver Pia N.
  • ”Riktigt bra men väldigt otäck” tillägger Mikaela W.

Det låter med andra ord som ännu en i raden av true crime-dokumentärer som gör en rasande men som man ändå måste se. Du hittar filmen på Netflix och trailern nedan.

Youtube video

Läs också: 4 av hans fruar är döda – ”The Widower” är Netflix nästa stora true-crime

Läs också: 56 nya filmer och serier på väg till Netflix i september

Lägg till MZ som önskad källa på Google