Ryan Murphy bryr sig inte om kritikernas sågningar: ”De har fel”

Serieskaparen som nu är aktuell med nya säsongen av ”Monster” menar att han vant sig vid kritikerkårens ogillande.

Publicerad:

Ryan Murphy har genom åren bjudit oss på en rad populära och ofta vågade serier i form av ”Pose”, ”Feud”, ”American Crime Story” och ”Monster”, som nyligen var aktuell med en fjärde säsong.

Trots hög popularitet har Murphys utbud sällan var någon större hit hos kritiker. I synnerhet en av hans senare serier, ”All’s fair”, sågades vid fotknölarna med endast 6 % hos kritiker på Rotten Tomatoes.

”Kanske tidernas sämsta tv-serie”, kallades ”All’s Fair” på sina håll.

I en intervju med Vanity Fair öppnar Murphy upp om hur han ser på kritiken mot sitt arbete:

– Först vill jag bara säga att kritikerna har fel. Nästan inget jag har gjort har omfamnats av kritikerna, inte ens min första serie, ”Popular” från 1999. Jag gjorde det inte för dem, utan för folk som mig som ville ha ett 80-talsdoftande såpopera-aktigt berättande. Kritikerna som klagade förstod det inte.

– Förutom ”American Crime Story” har jag aldrig omfamnats av kritiker direkt och jag bryr mig inte längre, fortsätter han.

En ståndaktig inställning, som trots blandade omdömen ändå lett till 6 Emmypriser genom åren. Något rätt får han ändå sägas göra. Senaste säsongen av ”Monster”, som handlar om Lizzie Borden, har emellertid endast 38 % från kritiker i Rotten Tomatoes sammanställda betyg.

Om du trots tvivelaktig kvalitet ändå vill se mer av ”All’s Fair” så kan du glädja dig åt att en andra säsong får premiär hos Disney Plus under november.

Läs också: Se mer av Lizzie Borden i denna snygga thriller från 2018

Läs också: Netflix bortglömda tittarsuccé återvänder – 4 år efter förra säsongen

Lägg till MZ som önskad källa på Google