Vårt svenska stjärnskott Noomi Rapace fortsätter imponera. Kort efter sin slående roll som det kontroversiella helgonet moder Teresa och sågade sci-fi-filmen ”Hot Spot” blir det nu något helt annat.
”In Alaska” är regisserad av Jaap van Heusden och Vinnie Karetak. Filmen handlar om en FBI-agent (Rapace) på jakt efter en inuit som skjutit sönder en oljeledning med gevär och stämplas som en farlig terrorist. En thriller där allt inte är som det verkar och där en ett humanistiskt tillvägagångssätt kan vara rätt väg ligger framför oss. (via The Hollywood Reporter)
Förutom Rapace medverkar även nykomlingen Leo Matthew Temela.
”In Alaska” kommer att visas upp vid Torontos filmfestival den 11 september. Svenskt premiärdatum står än så länge inte klart. Torontos filmfestival pågår mellan den 10 och 20 september i år.
Kolla in ett klipp från filmen nedan, där två vilsna själar söker varandra med alla medel tillgängliga.
Läs också: ”Män som hatar kvinnor” i topp när läsare väljer 2000-talets 100 bästa thrillers
Läs också: Alicia Vikander-filmen ”The Echo Chamber” får en känslostark trailer
