Jakob Eklund till MovieZine: ”Det blir betydligt mer action”

Sveriges mest ikoniska actionhjälte är tillbaka. Äldre, gråare och hårdare än någonsin. MovieZine träffade Jakob Eklund i Cannes.

Publicerad:

Johan Falk är utan tvekan en av Sveriges mest älskade actionhjältar. Under nästan två decennier och totalt 20 filmer har publiken följt den kompromisslöse polisen genom skottlossningar, infiltrationer och brutala uppgörelser i Göteborgs undre värld.

Det har varit en lång väntan på fortsättningen som vi ju blivit lovade, men snart är den äntligen över. Samtidigt säger Eklund att återkomsten aldrig hade fungerat om den kommit för tidigt.

Mörkare och hårdare

Det har gått många år sedan den senaste filmen. Varför har det dröjt?

– Det var tvunget. Det hade känts helt idiotiskt om han bara dök upp igen några år senare som om ingenting hade hänt. Då hade det känts som att vi bara mjölkade alltihop. Nu har det gått tid och det finns en ny historia att berätta.

Vad kan du säga om de nya filmerna?

– Både världen och Göteborg har förändrats mycket sedan sist. Johan Falk drog sig tillbaka på grund av en stor förändring och tvingas nu återvända. Det blir mörkare, hårdare och betydligt mer action den här gången.

Kommer du att göra dina stunts själv?

– Självklart! Haha.

Gamla fiender, ny historia

Var befinner sig Johan Falk när vi möter honom igen?

– Nästan inga av hans gamla kollegor finns kvar längre och GSI finns inte längre. Han har heller inte haft någon kontakt med sin familj. Men samtidigt finns det fiender kvar från det förflutna. Där börjar den nya historien.

Peter Haber har gjort över 50 Beck-filmer. Siktar du på lika många Johan Falk?

– Nej, jag vet inte. Men jag tycker fortfarande att det är häftigt med actionhjältar som håller även när de blir äldre. Så länge det finns nya historier att berätta känns det fortfarande kul.

Comeback 2027

När får vi se de nya filmerna?

– Under 2027, men jag kan inte säga exakt när ännu.

Kommer alla tre samtidigt?

– Nej, de kommer nog att släppas en och en. Det är långfilmer på ungefär 90 minuter styck.

Efter alla år är det tydligt att Johan Falk inte bara är ännu en svensk filmkaraktär, utan ett fenomen som publiken fortfarande bryr sig starkt om. Och om Jakob Eklund får som han vill väntar nu ett mörkare, hårdare och betydligt mer actionfyllt kapitel när Sveriges bästa snut gör comeback 2027.

Läs också: Supersnuten Johan Falk återvänder i 3 nya filmer – premiär 2027

Läs också: Johan Falk-fansen jublar: ”Årets bästa nyhet!”