Det är nu hela tre år sedan vi skrev om Joel Kinnamans actionthriller ”The Beast”. Han spelar livvakt åt USA:s president när de blir attackerade och måste fly i en bepansrad limousin. Nu kommer en actionpackad teaser-trailer som meddelar att biopremiären är nära.
Vanligtvis är det Secret Service som måste skydda presidenten. Här är rollerna omvända. Samuel L. Jackson spelar landets ledare som tvingas kliva in bakom ratten, skjuta skurkarna, rädda livet på sin skadade livvakt – och återställa världsfreden.
Det hela sker såklart med flera ”motherf***ers” så som bara Jackson kan leverera dem. (Försök inte ens, Joel.)
”Du känner till Air Force One. Möt nu The Beast” lyder filmens slogan som kaxigt blinkar mot Harrison Fords actionklassiker. Jag känner att regissören Renny Harlin har roligt och omfamnar det knäppa konceptet för att ge oss maxad dumunderhållning som om 90-talet aldrig tog slut. Både kulsprutor och manlig bonding, det kan väl inte bli fel.
– Det är berättelsen om två killar i en bil som försöker överleva, och jag vågar påstå att det är en väldigt spännande film, en väldigt actionfylld film och en väldigt ovanlig film som har ett väldigt vackert och lyckligt slut, har Renny Harlin sagt.
Den 9 oktober blir det USA-premiär för ”The Beast”. Sverige är än så länge utan ett premiärdatum.
Läs också: Actionregissören hyllar Joel Kinnaman: ”Publiken kommer att häpna”
Läs också: Joel Kinnaman slår sig in på HBO Max med 2024 års bortglömda actionthriller
