Den finske regissören Renny Harlin är en av två regissörer som har flest nomineringar för sämsta regissör på Razzie Awards (den andre är Michael Bay). Han verkar ha valt kvantitet över kvalitet och pumpar ut filmer i all världens fart. Härom åren återupplivade han ”The Strangers” med en minst sagt sågad trilogi. Nästa kalkon till slaktning blir actionfilmen ”The Beast” med Samuel L. Jackson (deras fjärde film tillsammans) och Joel Kinnaman i huvudrollerna. I ett panelsamtal, som The Hollywood Reporter rapporterat om, på en filmfestival på Malta avslöjade han nya detaljer om filmen.
I filmen spelar L. Jackson en fiktiv amerikansk president som tvingas fly en koordinerad statskupp. Han tar skydd i sin beväpnade limousine, som kallas The Beast. Presidenten får sällskap i bilen av en svårt skadad Secret Service-agent (Kinnaman), och tillsammans måste de försöka överleva genom att lista ut fordonets topphemliga och avancerade försvarssystem.
— Presidenten har aldrig gjort något annat än att sitta i baksätet och röka cigarr, så han har ingen aning om hur alla de här systemen fungerar. Det finns mängder av kontrollpaneler, vapen och annan utrustning, och han försöker förstå hur allt fungerar. Han kan inte få kontakt med högkvarteret och är helt ensam, så det utvecklas till en otrolig överlevnadshistoria, sade han under samtalet.
Filmen kallade han en ”mycket ovanlig film med ett ganska briljant manus”. Han öste komplimanger över Kinnamans insats, och sade att han ”gärna vill tro att den här filmen kommer att lyfta Joels karriär. Publiken kommer häpna de ser hans insats”. Han hyllade även kemin mellan de två huvudrollsinnehavarna. Vi ser även ”Oppenheimer”-skådisen Guy Burnet i en okänd roll.
Filmen har premiär i Oktober. Perfekt till Thanksgiving. Ett exakt datum har inte avslöjats, eller om den visas i Sverige.
Läs också: Från cash till cop – Joel Kinnamans 5 bästa filmroller
Läs också: Renny Harlin nobbade Spielberg: ”Min version av filmen var bättre”