Ikväll på TV: Svensk kultklassiker från 1996 – som nästan fick remake i Hollywood

Rolf Lassgård, Lennart Jähkel och Helena Bergström går i täten i ”Jägarna”.

Publicerad:

Ikväll på TV4 kan du se en riktig svensk kultklassiker. 1996 var ingen riktigt redo för ”Jägarna” – men Kjell Sundvalls thriller med Rolf Lassgård lämnade ingen oberörd.

”Jägarna” följer polisen Erik Bäckström (Lassgård) som återvänder till den norrländska hålan där han växte upp. Där återförenas han med med brorsan Leif (Lennart Jähkel), men snart sniffar han fram en härva med tjuvskytte, familjedrama och mord.

I rollistan ser vi även Helena Bergström som vass Stockholmspolis. Bland Eriks gamla bekantskaper i byn Byn finns snart inga fler vänner, och desto djupare han gräver, desto fler obekväma sanningar uppdagar han.

När ”Jägarna” landade på biograferna i början av 1996, var publiksuccén ett faktum. Nästan 800 000 biobesökare dök upp för att se något så ovanligt som en hårdkokt svensk actionrulle. Idag är det en sann kultklassiker. 

Den Hollywood-inspirerade thrillern inspirerade också Hollywood. I en intervju med Aftonbladet för några år sedan berättade Kjell Sundvall om den planerade remaken.

– Det var på gång, berättade han. Det togs fram ett manus, ”Wild horses”, om cowboys som sköt vilda hästar. Jag var över flera gånger i möten. Men det rann ut i sanden. Karaktärerna förvanskades, i dag är jag glad att det inte blev av.

På MovieZine har ”Jägarna” fått betyget 3/5. Recensenten Kim Nilsson tyckte att Kjell Sundvalls thriller ”faktiskt står sig förvånansvärt bra än idag”. ”Egentligen borde det inte ha fungerat”, skriver han. ”Ser man filmen i dag framstår detta nästan som en parodisk cocktail där man blandat ned lika delar ’Die Hard’ med Norrlandsguldsreklamen och ’Pistvakt’”.

En uppföljare kom 2011, och 2018 återvände Lassgård i en tv-serie med samma namn som gick i två säsonger. Men ingen del har nått samma ikonstatus som originalfilmen från 1996.

”Jägarna” går ikväll, 22 augusti, 23:40 på TV4. Spana in en trailer nedan:

YouTube video

Läs också: 17 nya filmer – så blir den svenska filmhösten 2025

Läs också: Se första bilderna ur ”Regnmannen” – årets stora julpremiär med Robert Gustafsson