Guillermo del Toros ”Frankenstein” streamar hos Netflix sedan en vecka bakåt och har i vanlig ordning när det gäller regissören tagits emot mycket väl. Här på Moviezine fick den betyget 4/5. ”Storslaget, melankoliskt och fullkomligt hänförande”, kallade Jonna Vanhatalo den.
Att tolka ”Frankenstein” känns som ett givet val för någon som del Toro och faktum är att han faktiskt velat göra en filmatisering av Mary Shelleys skräckroman från 1818 sedan barnsben. Som vuxen byggde han ett rum tillägnat Mary Shelley och ”Frankenstein” med statyer av monstret och en silikonfigur av författaren vid sitt skrivbord.
I en podcast hos Indiewire berättar han om hur hans tidigare filmografi gjort tydliga blinkningar till klassikern:
– Min debutfilm ”Cronos” är utan tvekan en ”Frankenstein”-berättelse. Ärret karaktären har i pannan är från ”Frankenstein” och likväl sökandet efter evigt liv. ”Blade II” är likväl samma typ av berättelse. Skurken Nomak skickas ut i världen av sin far och undrar vad hans syfte är. ”Hellboy” är till hälften en ”Frankenstein”-berättelse” och ”Mimic” handlar ju om vetenskapliga experiment som går fel.
– Om ni kollar på figurerna i ”Hellboy II” och ”Cronos” kan ni se att det blev lite som en övning för ”Frankenstein”, berättar del Toro vidare.
Intressanta iakttagelser, som känns klart logiska och som påvisar en underliggande passion som nu fått blomma.
Missa inte ”Frankenstein”, som streamar på Netflix.
Läs också: Guillermo del Toro kunde ha regisserat ”Hobbit” – därför hoppade han av
Läs också: 18 nya filmer har precis släppts på SVT Play – här är mina 3 favoriter!