Det finns mycket man kan säga om ”Citadel”, bröderna Russos Amazon-finansierade megaserie där Richard Madden (”Game of Thrones”) och Priyanka Chopra Jonas (”Baywatch”) spelar anonyma spioner ute på globala äventyr.
En sak som sagts ofta och mycket är att det är en av tidernas dyraste TV-serier: första säsongen hade en rapporterad budget på 300 miljoner dollar för sex avsnitt, alltså i runda slängar 50 mille per avsnitt. Var det värt pengarna? Sannolikt inte: ”Citadel”, som var tänkt att bli starten på en ny jättefranchise, har istället blivit totalt bortglömd, och ett par nedlagda spinoffs och en ignorerad andra säsong senare finns nu den första säsongen av någon anledning att streama på TV4 Play Plus.
Berättelsen följer två jättekära elitspioner, som efter en kupp från deras ärkefiende, organisationen Manticore, förlorar minnet och skapar sig nya liv som glada civila. Rätt som det är knackar dock faran på dörren, och de två turturduvorna måste återupptäcka både sig själva och varandra för att kunna rädda världen.
Premissen ”spion med minnesförlust” är knappast originell, och föga förvånande har varken Madden (som varit bra i andra serier) eller Chopra Jonas kammat hem några priser för sina insatser. Stanley Tucci är också med, förmodligen på grund av ovan nämnda 300 miljoner.
Med allt det sagt så är ”Citadel” fortfarande rapp och snygg, och kan säkert underhålla under regniga sommardagar. Har du TV4 Play Plus kan du spana in första säsongen från och med idag. Prime Video har sedan gammalt hela serien, och även ett par nedlagda spinoffs, om du önskar avnjuta dem också.
Läs också: En av tidernas dyraste TV-serier återvänder efter 3 års väntan – spana in trailern
Läs också: Amazon stoppar svindyra spionserier – nytt bakslag för ”Avengers”-regissörerna
