Amazon stoppar två av sina mest påkostade titlar. Spinoff-serierna ”Citadel: Diana” och ”Citadel: Honey Bunny” läggs ner efter en säsong vardera.
De lösa trådar som finns och karaktärer som åker ut i kylan kommer istället att samlas i andra säsongen av ”Citadel”, serien som drog igång det hela. Det skriver Hollywood Reporter.
Idén till ”Citadel” kom från Amazon MGM Studios dåvarande studiochef Jennifer Salke. Man ville ha en världsomspännande spionserie i sitt utbud, något som kunde bli Amazons egna James Bond-franchise. Men nu när Amazon fått rättigheterna till Bond, och Salke har slutat i våras, är det dags att omvärdera idén (och prislappen).
Tidernas dyraste tv-serie blev en flopp
Dessutom har ”Citadel” en sanslös budget på 250-300 miljoner dollar för den första säsongen, vilket gör den till tidernas dyraste tv-serie. Mycket berodde på en problemtyngd produktion där stora delar av serien fick filmas om.
Det hjälpte dock inte att få ombord ”Avengers”-regissörerna Joe och Anthony Russo som producenter. ”Citadel” fick svala betyg både bland kritiker och tittare. (De två följande spinofferna har ett något bättre snitt på Rotten Tomatoes.)
Amazon hade stora förhoppningar på denna franchise, som dock misslyckats med att locka en större publik. Nu får vi se om säsong 2 blir räddningen eller dödsstöten för ”Citadel”. Premiären är planerad till början av 2026.
Läs också: En av Indiens största filmstjärnor ger MovieZines läsare 2 ovanliga filmtips
Läs också: Bröderna Russo är tillbaka med nästa påkostade spionserie: ”Väldigt ambitiös”