2000-talet har varit ett bra århundrade för science fiction med flera minnesvärda titlar. Men nu har Hollywood fått säga sitt och den allra bästa sci-fi-filmen är korad.
Härom dagen släppte New York Times sin stora lista över de 100 bästa filmerna från 2000-talet. Där har 500 personer i filmindustrin – skådespelare, regissörer och många andra – fått rösta fram det absolut bästa vår tid har att bjuda på.
Listans första sci-fi hittar vi på plats 29. Valet landade på ett starkt sci-fi-drama från 2016 av Denis Villeneuve – nämligen ”Arrival”.
För den som har missat ”Arrival”, tar filmen sin början när flera rymdskepp anländer till jorden. Huvudrollen är språkforskaren Louise, fantastiskt spelad av Amy Adams, som försöker etablera kommunikation med varelserna. Därifrån tar en spännande, upplysande och känslomässig resa vid.
På MovieZine har vi inga klagomål på valet av århundradets bästa sci-fi. Här tilldelades ”Arrival” allra högsta betyg vid premiären. ”Ren och skär filmmagi”, skrev Jonna Vanhatalo i sin recension.
”En fullständigt magisk filmupplevelse som håller sina åskådare i ett fast grepp från början till slut”, skrev hon vidare. ”Jag lever mig in med hull och hår och har nästan svårt att andas stundvis då jag likt huvudpersonerna svävar mellan rädsla, ångest och en stundom groende känsla av försiktig optimism.”
Se detta som en chans att antingen upptäcka denna pärla – eller en chans att se om den.
Läs också: 2000-talets bästa film är korad – en skruvad thriller med 5/5 i betyg!
Läs också: Bekräftat: Denis Villeneuve regisserar nästa ”James Bond”