17 nya filmer finns nu att streama hos SVT Play – missa inte 2 gymma westernfilmer

SVT fyller på med film för alla smaker denna vecka. Westerns och mycket annat finns att njuta av.

Publicerad:

Nu när sommaren startat på allvar är det hög tid att rada upp en massa bra film att se under ledigheten. Sveriges Television är till god hjälp där.

I vanlig ordning har man fyllt på med ett antal högst sevärda titlar, som jag listar nedan. Det finns något för alla smaker och jag rekommenderar att ni ser så mycket ni hinner och förmår. Nöjda lär ni bli, minst sagt. Ni som gillar westernfilmer har lite extra tur, två guldkorn är nämligen tillgängliga.

Dansar med vargar

Kevin Costner såväl regisserar som spelar i denna mastodontfilm från 1990 och blev en nytändning för genren.

En löjtnant under amerikanska inbördeskriget börjar ifrågasätta sitt folks expansioner och erövringar efter att ha knutit an till den infödda lakotastammen. En snygg, känslosam och välspelad berättelse med hög spänning och stor skala. Det är svårt att göra rättvisa, då de flesta lovord redan sagts. Costner har helt enkelt satt ihop en sublim och storskalig film.

Vår recensent Mattias Blomberg gav ”Dansar med vargar” betyg 5/5. ”En milstolpe inom västerngenren och en av tidernas mest majestätiska upplevelser inom filmkonsten (…) den är totalt uppslukande och den långa speltiden försvinner helt när man blir hypnotiserad och medsvept av överväldigande känslor”.

Hela sju Oscars vann Costners film. Bland annat för Bästa film, Bästa regi och Bästa manus. Ett flertal av skådespelarna nominerades också.

Woman Walks Ahead

Om ovan nämnda film blivit en modern klassiker är 2018 års drama av Susanna White något förbisedd.

Jessica Chastain spelar här huvudrollen som verkliga porträttmålaren Catherine Weldon. Under senare delen av 1800-talet reser hon till Brooklyn för att måla av hövdingen Sitting Bull och kommer här underfund med svårigheterna urinvånvarna får utstå i sitt eget land.

Whites film är lågmäld, känslosam och ögonöppnande. Till skillnad från många andra nedslag i genren vågar man berätta sensuellt och nyanserat. ”Woman Walks Ahead” är från samtliga skådespelare välspelad, samt gripande och spännande.

Bonusar

Om du är ute efter andra genrer råder det heller ingen brist. Hasse och Tages odödliga klassiker ”Att angöra en brygga” är lika genial mer än sextio år senare. Missa heller inte Lukas Moodyssons återbesök hos kollektivet i ”Tillsammans 99” och nervkittlande förintelse-dramat ”Lektioner i överlevnad”.

Jag vill gärna även rekommendera svenska klassikern ”Hon dansade en sommar” av fantastiske Arne Mattsson och tårdrypande dramat ”The Inspection” från 2022.

Läs också: Nu på SVT Play: Rolf Lassgård gör sitt livs insats som alkoholist i klassiker från 1992

Läs också: SVT Play kör ut 20 nya filmer till midsommar – här är 3 favoriter

Alla 17 nya filmer:

  • Alla våra rädslor
  • Att angöra en brygga
  • Dansar med vargar
  • Den nakna pistolen
  • En flicka på halsen
  • Hon dansade en sommar
  • Håkan Bråkan
  • Kaspar Hauser – Var och en för sig och gud mot alla
  • Lektioner i överlevnad
  • Newcomer
  • Sophie Scholl – Den sanna historien
  • Take Shelter
  • The Duke
  • The Inspection
  • The Phantom of the Open
  • Tillsammans 99
  • Woman Walks Ahead

Läs också: Aggressiv hundaction i Viaplays mest populära rulle just nu

Läs också: 44 filmer att se gratis på Cineasterna i sommar – här är hela listan