Psykologiska skräckfilmen ”Weapons” blev en omåttlig snackis när den gick upp på biodukarna under sommaren 2025. Förutom en spännande premiss om övernaturliga försvinnanden i den småstad lyckades den dessutom ta sig hela vägen till Oscarsgalan. Amy Madigan belönades för sin insats som karaktären Gladys.
Rolltolkningen blev så pass ikonisk att hon nu får en egen spinoff. ”Gladys” skulle till en början skrivas av Zach Cregger och kollegan Zach Shields.
Om du ville se mer av den varan får ni nog emellertid tänka om, delvis. I en intervju med Deadline förklarar filmskaparen med egna ord:
– Jag skriver inte manuset. Det är Zach Shields som står för det. Vi la ut premissen för ett tag sedan, men han tog över arbetet.
Vem som kommer att regissera filmen är än så länge okänt. Zach Cregger är under tiden upptagen med den Steven Spielberg-producerade filmen ”The Flood”. I ”Gladys” är han för närvarande endast aktuell som producent.
Näst ut för Cregger är nästa adaption av ”Resident Evil”, som har svensk biopremiär den 18 september.
Läs också: 2025 års läskigaste filmkaraktär återvänder – prequel officiellt på gång
Läs också: Warner Bros avslöjar premiärdatum för 7 nya filmer – blir väldigt mycket skräck