Det visar sig att Prime Video-prenumeranter har hungrat efter lite blodig Sylvester Stallone-action.
Streamingtjänsten har precis lagt till de tre första ”Rambo”-filmerna i utbudet. Med andra ord ”First Blood” (1982), ”Rambo – First Blood II” (1985) och ”Rambo III” (1988).
Genast klättrar filmerna på topplistan. Och originalfilmen har redan placerat sig på förstaplatsen som den mest sedda filmen i Sverige just nu.
”First Blood” är än idag den allra bästa filmen i serien. Den introducerar oss till Stallones Vietnamveteran John Rambo, som hamnar i bråk med en småstadssheriff. Han flyr från häktet och en tuff jakt tar sin början.
Nu blir han tvungen att använda sina stridskunskaper på amerikansk mark. ”First Blood” är inte bara hård action, utan ett drama med ett starkt samhällskritiskt budskap. Filmen kritiserar både USA:s inblandning i Vietnamkriget, och hur samhället behandlar veteraner.
Ted Kotcheff regisserade filmen baserad på romanen av David Morrell. Karaktären är till sor del inspirerad av en riktig soldat, som nästan får Stallone att blekna.
Den emotionella och obekväma kärnan i filmen – såklart i kombination med den hårda Sylvester Stallone – gjorde ”First Blood” till en stor biosuccé. Såklart skulle det bli uppföljare.
En ojämn filmserie
Det är ju egentligen ”Rambo – First Blood II” som etablerade Rambo som en klassisk actionhjälte i 80-talsstuk. Samtidigt tappade serien något av sin tyngd.
Med ”Rambo III” från 1988 nådde originaltrilogin sitt slut. Serien skulle dock återupplivas med 2008 års brutala ”Rambo”, och 2019 års ”Rambo: Last Blood”. Kritikerna gillade inte någon av dem.
Sommaren 2027 får vi åter stifta bekantskap med karaktären i prequelfilmen ”John Rambo”, då spelad av Noah Centineo. Filmen sägs redan vara ”fantastisk”.
Innan dess kan vi återbesöka de tre originalfilmerna som nu streamar på Prime Video. Se en trailer till ”First Blood” nedan.
Läs också: James Franco gör comeback efter 8 år – blir skurk i nya ”Rambo”
Läs också: Möt en ung Sylvester Stallone i trailern till biopicen ”I Play Rocky”
