Anthony Ippolito spelar den unge italienaren som blev filmstjärna mot alla odds.
I år är det 50 år sedan Sylvester Stallone slog igenom i ”Rocky”. Filmen var en underdog-historia om en ung boxare som blev vinnare mot alla odds. Och verkligheten ligger inte långt från dikten. Den unge skådespelaren hade själv skrivit manus till ”Rocky”, en film som få trodde på – och som plockade hem Oscarn för Bästa film.
I höst kommer en biopic som berättar hur allt det började. Stallone spelas här av Anthony Ippolito, som lustigt nog spelat en annan legend tidigare – han är Al Pacino i tv-serien ”The Offer” som handlar om inspelningen av ”Gudfadern”.
– Det är en ära och ett privilegium att gestalta Stallone i denna inspirerande berättelse. En dröm har blivit sann, säger skådisen.
Regissör är ingen mindre än Peter Farrelly, känd för filmer som Oscarsvinnande ”Green Book” och dumkomedier som ”Ricky Stanicky”.
”I Play Rocky” får amerikansk biopremiär i november. Vi vet ännu inte när den kommer till Sverige, men spana in trailern nedan.
Läs också: Stallone 50 år efter ”Rocky”: ”Jag börjar inse hur jävla lyckosam jag har varit”
