”VisionQuest” är Marvels första nya serie på ett halvår, och, kanhända än viktigare, Marvels sista nya serie på… tja, ett bra tag. Bortsett från säsong 3 av ”Daredevil: Born Again” (vilket inte räknas som en ny serie) så är mystiska ”Zodiac” den enda nya Marvelserien på horisonten, och den är ett bra tag bort. ”VisionQuest” blir därmed något av slutet på en era: Marvel kommer inte längre pumpa ut en ny tv-serie i veckan.
Passande är det då att ”VisionQuest” marknadsförts som sista delen av den ”trilogi” som inleddes med Marvels första och bästa Disney+-serie ”WandaVision” (mittendelen i trilogin är ”Agatha All Along”). På sätt och vis avslutar Marvel alltså sin TV-era där de började.
Vad är då ”VisionQuest”?
Hursom, ämnet för dagen är ”VisionQuest”, som handlar om Vision, Paul Bettanys genomtrevlige och kärlekskranke android. Den som minns ”WandaVision” vet dock att ursprunglige Vision är död – den som vi följer är en nybyggd kopia, med den gamle Visions minnen. När ”VisionQuest” tar vid försöker han förlika sig med sagda minnen och med sin egen identitet.

Samtidigt som han har en existentiell kris (och bartendrar i Skottland) så hänger Vision med en massa andra androider i ett digitalt palats som existerar inuti hans huvud. Främst bland dessa robotpolare är Ultron, skurken som vi känner igen från ”Avengers: Age of Ultron”. Eftersom han är den ursprunglige Visions skapare har han sparats av sentimentala skäl, men han har inte blivit trevligare för det.
Som om djupa filosofiska frågor om jaget och ”hjälp-jag-delar-boende-med-Ultron”-situation inte vore nog så inser Vision dessutom att en av hans söner med Wanda kan vara vid liv… och är i behov av hjälp.
En helt annan serie utan James Spaders Ultron

Paul Bettany gör seriens huvudroll, men ”VisionQuest” hade inte blivit av utan att en annan gammal Marvelstjärnas medverkan: James Spader är tillbaka som Ultron, och enligt showrunnern Terry Matalas hade serien inte blivit av utan honom. Han berättar för Screen Rant:
– Jag flög till New York för att prata med honom (Spader, reds.anm) – och jag kommer aldrig säga det till honom, men jag var livrädd, för jag hade spenderat så mycket tid med att planera serien. Vi hade kommit fram till en riktigt spännande story, men jag visste inte om James ville återvända till den här roboten.
– Och sen kom vi överens direkt. Jag beskrev hela serien för honom, och han gick med på det där och då vid lunchen. Han sade ”jag vill göra det här”. Och tack Gud för det, för om inte så hade jag fått återvända till ritbordet och komma på något helt annorlunda. Och jag vet inte vad det skulle ha varit.
Med andra ord: ”VisionQuest” hade inte varit ”VisionQuest” om James Spader inte velat komma tillbaka.
Rollista och premiärdatum
Utöver Bettany och Spader syns även Ruaridh Mollica (”Sebastian”), Todd Stashwick (”Star Trek: Picard”), T’Nia Miller (”Foundation”), Lauren Morais (”Mudtown”), Diane Morgan (”Cunk on Earth”) och Emily Hampshire (”Boy Meets Girl”) i rollerna.
”VisionQuest” har premiär idag, den 14 oktober, på Disney+, med två avsnitt. Totalt består serien av 8 avsnitt, och de återstående 6 släpps varje onsdag fram till den 11 november.
Läs också: Marvel och Star Wars möts i nytt spel – men AI ska göra nästan allt
Läs också: Samuel L. Jackson tillbaka som Nick Fury i ”Avengers: Secret Wars”








