The Rock bosätter sig i ”Zootropolis” – gör röst i nya filmen

Dwayne Johnson gör flera oväntade roller i höst. Efter ”The Smashing Machine” blir han en av flera nya röster i Disneys efterlängtade uppföljare!

Publicerad:

Om bara drygt en månad är det dags för nästa efterlängtade Disneyfilm. ”Zootropolis 2” går upp på biodukarna den 28 november och visst ser det ut som ett härligt äventyr för både stora och små!

En ny internationell trailer för filmen har släppts och vi ser här hur huvudkaraktärerna Judy och Nick kämpar med ett än mer intensivt fall, samtidigt som deras partnerskap börjar vackla och nya utmaningar uppstår när en mystisk orm anländer till Zootropolis.

Dwayne Johnson kommer att göra en av rösterna i filmen, som antilopen Zeke. En olycksfågel som hamnar i tumultet för Judy och Nicks utredning. Han syns ej i trailern, utan Screen Rant bekräftar Disneys planer på att ”utöka Zootropolis-familjen” med flera nya röster:

Auli’i Cravalho spelar Anti-Venom Pen, Rachel House är Gramma Taller, David Fane spelar Truffler, Josh Gad spelar Moledebrandt och Anika Noni Rose är en mus som vunnit spelet  Squeal of Fortune. Dessutom spelar Stephanie Beatriz och Wilmer Valderrama två flodhäst-poliser vid namn Bloats och Higgins. Slutligen har vi John Leguizamo som smugglaren Anthony.

Ovan nämnda skådespelare är veteraner från flera tidigare Disneyfilmer och Dwayne Johnson i sin tur har förstås synts i ”Vaiana”-filmerna.

”Zootropolis 2” har biopremiär den 28 november.

YouTube video

Läs också: Bättre än första filmen? Actionklassikern från 1986 fick toppbetyg

Läs också: 25 nya filmer på SVT Play – med extra mycket för sci-fi-älskarna!