Svenska succéserien ”Älska mig” får en remake – i Sydkorea

Josephine Bornebuschs kritikerrosade tv-serie ”Älska mig” får ännu en nyinspelning: ”Det är helt magiskt.”

Publicerad:

Just nu pågår inspelningen av en sydkoreansk ”Älska mig” – baserad på den svenska serien som skapades, skrevs och regisserades av Josephine Bornebusch. Den har tidigare fått en engelskspråkig remake i Australien – ”Love Me”.

– ”Älska mig” var min första produktion som skapare och manusförfattare, och den har fortfarande en alldeles speciell plats i mitt hjärta. Att fortsatt få följa seriens teman och karaktärer efter det svenska originalet, först genom den australiensiska versionen och nu genom en sydkoreansk version är en helt unik och fantastisk process, säger Josephine Bornebusch i ett pressmeddelande.

Bornebusch spelade även en av huvudrollerna i ”Älska mig” med Johan Ulveson, Gustav Lindh och Sverrir Gudnason vid sin sida. Serien producerades i två säsonger och har visats på Viaplay, SVT och Netflix. Sedan premiären 2019 har serien sålts till kanaler och streamers i över 100 länder.

I den nya versionen syns bland andra Yoo Jae-myung (”Hunt”, 2022) och Lee Si-woo (”La Casa de Papel: Korea”).

Josephine har tillsammans med originalseriens producenter Sofie Palage och Johan Hedman besökt inspelningen i Seoul.

– Det är helt magiskt att få besöka inspelningen i Seoul och träffa teamet och skådespelarna bakom en ny version av serien. Det är överväldigande att se hur karaktärer och historier jag först skapade för en svensk publik kan översättas och förstås i vitt skilda kulturer och delar av världen. Jag längtar efter att få se den sydkoreanska versionen när den är klar!

Läs också: MovieZine rankar de 5 bästa svenska filmerna från 2024

Läs också: Josephine Bornebusch om nya succéfilmen: ”Man vill ju att publiken ska känna”

Läs mera