Sundance 2014: Vinnarna

Erik Augustin Palm
26 Januari 2014 | 13:01

Sundance 2014: Vinnarna

Det blev inga priser till någon av de tre svenska filmerna som deltog på årets Sundance Film Festival, men väl till norrmannen Eskil Vogt för manuset till "Blind". I övrigt var utfallet delvis ganska väntat, med jazztrummisdramat Whiplash som största vinnare.

Varken "Concerning Violence" - Göran Hugo Olssons arkivmaterialsdokumentär om Afrikas avkolonialisering - eller de två kortfilmerna "Pleasure" av Ninja Thyberg (om en arbetsdag på en svensk porrfilmsinspelning), och "Syndromeda" av Patrik Eklund (sci-fi-noir om UFO:n och bortföranden), blev vinnare när priserna på årets Sundance Film Festival delades ut i Park City på lördagskvällen. Den skandinaviska glädjen var dock i allra högsta grad synlig, då norrmannen Eskil Vogt tog hem festivalens prestigefulla Screenwriting Award för manuset till "Blind" - som han även har regisserat.

Att "Whiplash" vann både The Grand Jury Prize och The Audience Award i dramakategorin var ingen större överraskning, efter tio dagar av konstant buzz om filmen, och tjat om dess förträfflighet. Men det har varit välförtjänt, då Damien Chazelles halvt självbiografiska berättelse om jazztrummisen Miles Tellers tid på USA:s bästa musikkonservatorium förmodligen är den starkaste långfilmsdebut jag har sett under mina fyra Sundance-besök.

Hela listan med vinnarna:

Grand Jury Prize, Dramatic: "Whiplash", regi av Damien Chazelle

Grand Jury Prize, Documentary: "Rich Hill", regi av Tracy Droz Tragos och Andrew Droz Palermo

World Cinema Jury Prize, Dramatic: "To Kill a Man", regi av Alejandro Fernández Almendras

World Cinema Jury Prize, Documentary: "Return to Homs", regi av Talal Derki

Dramatic Audience Award: "Whiplash", regi av Damien Chazelle

Documentary Audience Award: "Alive Inside", regi av Michael Rossato-Bennett

World Cinema Dramatic Audience Award: "Difret", regi av Zeresenay Berhane Mehari

World Cinema Documentary Audience Award: "The Green Prince", regi av Nadav Schirman

The Best of NEXT Audience Award: "Imperial Dreams", regi av Malik Vitthal

Directing Award, Dramatic: "Fishing Without Nets", regi av Cutter Hodierne

Directing Award, Documentary: "The Case Against 8", regi av Ben Cotner och Ryan White

World Cinema Directing Award, Dramatic: "52 Tuesdays", regi av Sophie Hyde

World Cinema Directing Award, Documentary: "20, 000 Days on Earth", regi av Iain Forsyth

Waldo Scott Screenwriting Award: "The Skeletons Twins," manus av Craig Johnson och Mark Heyman

World Cinema Screenwriting Award: "Blind," manus av Eskil Vogt

Documentary Editing Award: "Watchers in the Sky", Jenny Golden och Karen Sim

World Cinema Documentary Editing Award: "20, 000 Days on Earth", Jonathan Amos

Excellence in Cinematography Award, Dramatic: "Low Down", Christopher Blauvelt

Excellence in Cinematography Award, Documentary: "E-Team", Rachel Beth Anderson och Ross Kauffman

World Cinema Cinematography Award, Dramatic: "Lilting", Ula Pontiklos

World Cinema Cinematography Award, Documentary: "Happiness", Thomas Balmes och Nina Bernfeld

US Dramatic Special Jury Prize for Breakthrough Talent: "Dear White People", manus och regi av Justin Simien

US Dramatic Special Jury Award for Musical Score: "Kumiko, the Treasure Hunter", musik av Octopus Project

Special Jury Prize, Documentary: "The Overnighters", regi av Jesse Moss

US Documentary Special Jury Award for Use of Animation: "Watchers of the Sky"

World Cinema Special Jury Prize, Documentary: "We Come As Friends", regi av Hubert Sauper

World Cinema Special Jury Prize, Dramatic: "God Help the Girl", regi av Stuart Murdoch

Alfred P. Sloan Prize: "I Origins", regi av Mike Cahill

The Short Film Audience Award: "Chapel Perilous", regi av Matthew Lessner

Skribent
Skribent