David Chase är en av världens mest hyllade tv-författare tack vare ”The Sopranos”. Trots det har han inte skapat någon ny serie sedan seriefinalen 2007, och istället fokuserat på långfilmer.
Men nu blir det ändring på den saken. Deadline avslöjar att han skriver en ny miniserie för HBO med titeln ”Project: MKUltra”. Chase kommer skriva manuset baserat på boken ”Project Mind Control: Sidney Gottlieb, the CIA, and the Tragedy of MKUltra”.
Serien blir en thriller och kommer handla om spionchefen och kemisten Sidney Gottlieb. Han ledde CIA:s hemliga forskningsprogram MKUltra. Underrättelsetjänsten bedrev i programmet livsfarliga experiment, med allt ifrån tortyr till LSD, för att manipulera de frivilliga och ofrivilliga testpersonernas mentala tillstånd.
För den som är lagd åt det konspiratoriska hållet är MKUltra en guldgruva, och kan leda hela vägen till några av världshistoriens mest dramatiska händelser. Hur långt David Chase planerar att gå, ja det återstår att se. Men klart är att detta mörka kapitel i CIA:s historia lär passa honom som handen i handsken.
David Chase är även aktuell med en ny långfilm, som han planerar att spela in nästa år.
Läs också: ”Sopranos”-stjärna död vid 96 års ålder – började skådespela vid 65
Läs också: James Gandolfini var nära att spela i tidernas bästa Stephen King-film