Slakten fortsätter: Det pratas redan om ”Scream 8”

Neve Campbell har ”en fantastisk idé” för nästa uppföljare.

Publicerad:

Det är en stor vecka för alla ”Scream”-fans med ännu en uppföljare ute på bio. Mycket tyder på en stark premiärhelg som kommer ge klirr i kassan. Men om man ska tro de första recensionerna (min inkluderad) kan detta vara den sämsta filmen i serien.

Filmserien har överlevt i 30 år och kommer även att överleva några sågningar. Nu pratas det faktiskt redan om en åttonde ”Scream”. Det avslöjade regissören Kevin Williamson för Deadline:

– När man sitter på inspelningen klockan 03 på morgonen börjar man spåna: ”Vad skulle Scream 8 kunna handla om?” Och så börjar man bolla med varann. Neve Campbell fick en fantastisk idé och alla verkade gilla den.

Allt hänger förstås på att den här filmen blir en ekonomisk succé. Eller som filmskapare gillar säga: ”att fansen vill ha mer”.

– Om den här filmen fungerar och folk vill se mer, så ställer vi upp för fansen. Vill de ha mer så ska de få mer.

Jag vill vara första fanet att säga att jag inte vill ha en ”Scream 8”. Inte om Williamson & co tänkt leverera mer oinspirerad standard-slasher fylld av billig fanservice. Kan vi släppa besattheten av ”Scream”-mytologin och tidigare mördare, och försöka göra den här filmserien relevant och överraskande igen?

”Det här är dödsstöten för filmserien” skriver jag i min recension av ”Scream 7”. Därmed sagt skulle jag älska att bli motbevisad med en riktigt fet, avslutande del 8.

Läs också: Vem är Stu Macher? Vad du behöver komma ihåg inför ”Scream 7”

Läs också: Därför tackade Neve Campbell nej till ”Scream VI”: ”Kunde inte leva med mig själv”