Från skaparna av ”Winnie the Pooh: Blood and Honey”, ”Peter Pan’s Neverland Nightmare” och ”Bambi: The Reckoning” kommer snart nästa uppdatering av en barndomsfavorit som brutal skräckfilm.
Nu har ”Pinocchio: Unstrung” fått en första trailer, och den ser fullkomligt vidrig ut. Grundhistorien är bekant. Trädockan som vill bli en riktig pojke. Men i den här versionen vill han det så mycket att han inte drar sig för brutala mord för att nå sitt mål.
Allt han behöver för att verkligen komma till liv är nämligen hud, hår och organ. Det tar han för sig av i det mest brutala slasher-stuket du kan tänka dig.
I trailern ser vi bland annat hur han spetsar en ung kvinnas fot med sin näsa när hon kommer ut ur duschen och hur han drar skinnet av en skrikande mans kind.
Som om det inte vore nog blir vi också introducerade till vår nya Benjamin Syrsa. I den här versionen är han långt ifrån gullig och skönsjungande. Och om rösten låter bekant är det för att det är skräcklegendaren Robert Englund (Freddy Kreuger i ”Terror på Elm Street”) som har lånat ut sin välbekanta stämma.
I rollen som Geppetto ser vi ”Barbarian”-skådisen Richard Brake. För manus och regi står Rhys Frake-Waterfield som även stod bakom ”Winnie the Pooh: Blood and Honey” och dess uppföljare.
”Pinocchio: Unstrung” har ett preliminärt svenskt premiärdatum den 1 maj, då den är tänkt att gå upp på biografer.
Spana in den nya trailern nedan – om du vågar.
Läs också: Betty Boop är ute efter blod – får våldsam skräckfilm
Läs också: Trailerpremiär! ”Scary Movie 6” driver med alla dina favoritrysare (igen)
