Premiär för sci-fi-filmfestival i Göteborg

8 genreklassiker, från ”År 2001 – Ett rymdäventyr” till ”Ex Machina”, ska visas under fem dagar i april.

Publicerad:

Våren 2017 är extremt stark ut science fiction-synpunkt och genren går en ny vår till mötes – i dubbel bemärkelse. Med nya succéer på både filmduk och tv är det lätt att förstå genren är på uppgång.

I början av april ägnar Biograf Draken i Göteborg en vecka åt klassiska science fiction-filmer. Mellan 3-7 april kan du se och återse titlar som ”Aliens”, ”2001”, ”The Terminator” och ”The Thing” men även nyare filmer som ”Matrix” och ”Ex Machina” med Alicia Vikander i huvudrollen – en modern sci-fi som inte tidigare visats på bio i Sverige. 

Sci-fi-festivalen avslutas med panelsamtal på temat ”Science fictions roll i verkligheten” där både forskare, författare och fans kommer att medverka.

– Vi hoppas att vi genom att starta detta projekt 2017 sätter en boll i rullning där vi i framtiden kan använda både historieberättande och forskning för att ifrågasätta samtiden och skapa en bättre värld tillsammans, säger festivalgeneralen Sandra Lång i ett pressmeddelande.

3 april

18.00 The Terminator

20.30 2001: A Space Odyssey

4 april

18.00 Ex Machina 

20.30 Aliens 

5 april

18.00 The Thing 

20.30 A Clockwork Orange

6 april

18.00 The Matrix 

20.30 Close Encounters of the Third Kind 

7 april

18.00 Är vi i framtiden snart? – Ett interaktivt panelsamtal med tema “Science-fiction:s roll i verkligheten”

Filmfestivalen presenteras i samarbete med kommande sci-fi thrillerspelet ”Prey”. Här köper du biljetter.