Alan J. Pakula var en av Hollywoods bästa regissörer, med filmer som ”Alla presidentens män”, ”Sophies val”, ”Mississippi brinner” och många fler. Hans expertis inom hög spänning och starkt drama var på alla sätt svåröverträffat.
Pakula omkom dessvärre 1998 i en olycka. Innan dess hade han dock en film kvar i sig. John Grisham-baserade ”Pelikanfallet”, med stora namn som Denzel Washington och Julia Roberts.
Det hela är i regissörens typiska anda en politisk konspirationsthriller. En juridikstudent och en journalist upptäcker en konspiration som går hela vägen upp till vita huset när två domare mördas. Nu måste de avslöja sanningen och kämpa för att inte själva falla offer.
Möjligen är detta inte Pakulas bästa film, men en överlag kompetent thriller med bra skådespel, fint foto och vasst kameraarbete, utöver ett engagerande och stämningsfullt manus.
Denzel Washington och Julia Roberts gör sig bra i sina roller i vanlig ordning. Så pass att många vid tiden för premiären önskade att deras relation i filmen skulle vara än mer tydlig. Det lämnas öppet huruvida en romans blommar upp mellan karaktärerna eller om det förblir platoniskt.
I en intervju med Entertainment Weekly berättade Roberts sin syn på frågan:
– För mig var karaktärerna utan tvekan ett par i slutändan. De är båda uppenbarligen kära i varandra och det passar i ett typiskt Hollywood-slut, även om vi inte fick med det i själva berättelsen
Nåväl, trots en tolkningsfråga tycks det som att Pakulas film lutar mot en lyckligare upplösning trots allt. Om du vill se mer av Julia Roberts rekommenderas ”Erin Brockovich”, som nu streamar hos TV4 Play.
”Pelikanfallet” visas ikväll (tisdag) 22:00 på Kanal 9. Den streamar även hos Netflix och finns att hyra & köpa hos SF Anytime och Viaplay.
Läs också: Bäst på SVT Play: Någonsin sett en katalansk film? 2022 års drama är oerhört spännande
Läs också: 2024 års stora äventyrsfilm bland 14 nya släpp på SVT Play
