På tv inatt: Regissör hypnotiserade casten i ”skrämmande” film från 1976

Werner Herzog ville få till en domedagsstämning i ”Hjärta av glas”.

Publicerad:

En av den tyske legendaren Werner Herzogs märkligaste filmer är ”Hjärta av glas”, som kom 1976. Nu går den bisarra filmen på SVT 2 inatt.

Filmen utspelar sig i en Bayersk by under 1700-talet. Byns stolthet är produktionen av det röda rubinglaset som många tror har magiska krafter. En dag dör glasmästaren – och han tar den hemliga formeln med sig ner i graven. Baronen som äger fabriken (Stefan Güttler) blir maniskt besatt av att hitta receptet, samtidigt som byn kollapsar utan levebrödet.

Herzog är inte känd för glättiga filmer. Han skildrar en dyster stämning men vacker miljö. För att få till den domedagsliknande stämning som ligger som en våt filt över samhället tog han till en speciell metod. Han lär ha hypnotiserat stora delar av ensemblen. Det kollektiva vansinnet skulle helt enkelt porträtteras till varje pris. Resultatet? En film där de allra flesta rör sig som zombies och upplevs som själlösa.

Kritikerna klagade inte för det. I Roger Eberts recension kallade han den för en ”vision av människans framtid som ödeläggelse”. ”Jag finner den skrämmande i sin tomhet. Det är som att titta ner i ett svindlande fall vid tidens rand”, skrev han och gav den 4 av 4 stjärnor. Rimligt tycker jag.

Werner Herzog gör som tur var fortfarande filmer. Nästa blir den färdiginspelade ”Bucking Fastard” med Rooney- och Kate Mara. Premiärdatum i Sverige är inte fastställt.

Läs också: Werner Herzogs råd till blivande regissörer: “Bli typ kriminell”

Läs också: När Werner Herzog räddade Joaquin Phoenix från en bilkrasch

Se på ”Hjärta av glas” klockan 00.00 på SVT 2 inatt.

Youtube video