Dagens skräcktips är 127 minuter ren ångest

Ari Asters debutfilm ”Hereditary” finns på Viaplay och TV4 Play för den som orkar med den huvudvärken.

Publicerad:

Dagens skräcktips är en film som inte förlitar sig på billiga jumpscares för att förmedla obehag. ”Hereditary” är Ari Asters ångestfyllda och krypande debutfilm från 2018 som finns att se på Viaplay och TV4 Play.

När vi introduceras till familjen Graham har mormodern Ellen nyss gått bort. På begravningen noterar mamman Annie (Toni Collette) att oväntat många har kommit för att kondolera. Vem var Ellen egentligen? Vad är det för oförklarligt och fasansfullt som nu börjar hända med den annars alldagliga familjen?

Collette leder en enastående ensemble som består av Gabriel Byrne (”Vikings”), Alex Wolff (”A Quiet Place: Day One”), Milly Shapiro (”Hysteria!”) och Ann Dowd (”The Handmaid’s Tale”).

Filmen börjar som vilket familjedrama som helst men blir sedan något helt annat. Enligt Aster själv var det medvetet.

– Jag ville göra en seriös film om sorg och trauma som fungerade som ett levande familjedrama. Jag ville skapa ett drama som förvandlades till en mardröm, på samma sätt som livet kan börja kännas som en mardröm när en katastrof inträffar, har han sagt i en intervju.

I intäkter tjänade filmen 90 miljoner, vilket var en succé på de 10 miljoner som det tog att filma den. På MovieZine fick filmen 5/5 i betyg av recensenten Jonna Vanhatalo. Ett ”filmiskt mästerverk” kallade hon den.

”Den intelligenta känsloterror vi utsätts för är av värsta bästa sort, och som den adrenalinknarkande småbarnsmorsan jag är, kommer jag leende sova dåligt i veckor som kommer”, skrev hon fortsättningsvis.

Se 127 minuter ren ångest i form av ”Hereditary”. På Viaplay och TV4 Play finns den som sagt.

Läs också: Ari Aster har skrivit en ”Hereditary”-prequel: ”Väntar på rätt tillfälle”

Läs också: Vilhelm Blomgren blev uppläxad av Ari Aster – första inspelningsdagen: ”Tala om oerfaren”

Lägg till MZ som önskad källa på Google