Helgen är här, och Netflix laddar upp med inte mindre än tre filmpremiärer för alla som nobbar solen och stannar hemma i soffan. Jennifer Lopez flörtar på jobbet och Diego Luna fixar fotbollsfest. Läs mer om veckans nya filmsläpp nedan.
Lös mysteriet med ”Den märkta kvinnan”
Spansk thriller. En kvinna hittas i en container i Barcelonas hamn utan något minne av vem hon är. Polisduon Anna Ripoll och Quique Zárate försöker att lösa mysteriet. Det är bråttom då någon är ute efter att döda kvinnan. Candela Peña (”Allt om min mamma”) spelar ena huvudrollen.
Läs också: ”Den märkta kvinnan” är Netflix nästa spanska deckare – spana in trailern
Vad hände i ”Mexiko 1986”?
En sportkomedi, någon? Det här är den sanna historien om hur Mexiko gav sig fan på att stå värd för 1986 års fotbolls-VM, en resa som krävde en del geniala beslut. Diego Luna från ”Andor” gör huvudrollen som Martin de la Torre, byråkraten som gjorde det omöjliga möjligt.
Jennifer Lopez har en mysig ”Office Romance”
Romcom-drottningen Jennifer Lopez har en hemlig romans med kollegan Brett Goldstein i Netflix nya komedi. Filmen handlar om en VD och hennes nya stjärnadvokat som inte kan hålla tassarna borta från varann.
– Det är den där klassiska historien om två människor som träffas och vars kärlek till varandra gör dem till bättre människor. Det är just det man älskar med romantiska komedier: hoppet. De ger en känsla av att saker och ting kan ordna sig – att man kan hitta kärleken och att det finns goda människor där ute, säger Jennifer Lopez till Tudum.
Läs också om de 49 bästa filmerna på Netflix just nu…
Läs också: Netflix avslöjar sina 10 mest sedda filmer någonsin