Är du liksom jag ofta på jakt efter nästa starka serie att se? Det ter sig ofta som att man tagit sig igenom det mesta. Då blir det istället utmärkt tillfälle att återbesöka klassikerna.
Alan Ball hör till en av mina absoluta toppnamn inom serieskapande. Han ligger bakom rentav geniala ”Six Feet Under”, där man med hög träffsäkerhet blandade drama med svart humor. Nästa stora nedslag är på flera sätt helt annorlunda, men inte nödvändigtvis mycket sämre.
”True Blood” utspelar sig i en alternativ värld där människor och vampyrer lever sida vid sida som dödsfiender. En servitris (Anna Paquin) dras motvilligt in i kampen när hon faller för en vampyr (Stephen Moyer).
Det är lätt att avfärda serien som hjärndöd våld och sexskildringar och för all del finns mycket sådant. Karakteriseringen och manuset är dock mestadels väldigt jämn och konceptet bjuder på en osedvanligt mogen tolkning av fantasygenren. Förutom Paquin och Moyer ser vi även Sam Trammell, Ryan Kwanten, Nelsan Ellis och förstås Alexander Skarsgård i en av sina tidiga större internationella roller, som vampyren Eric Northman.
Vår recensent gav de första sex säsongerna av ”True Blood” betyg 3/5. ”Det här är en härligt sexig och brutal serie (…) Vampyrserien vågar alltid ta det steget längre. Just som man tror att den tappar i kvalitet gör den en backflip tillbaka (…) Den förblir bland de mest intressanta och utvecklande delarna i den moderna vampyrmytologin”.
Ett antal Emmy-nomineringar hann man också med genom åren Bästa dramaserie, Bästa casting och Bästa produktionsdesign var några av de priserna man hade chans på under sina sju säsonger.
Ta del av en av tidiga 2000-talets mest brutala och, om än kanske inte bästa, åtminstone brutala och engagerande serier.
”True Blood” säsong 1-7 streamar nu hos Viaplay.
Läs också: En av 2010-talets våldsammaste och bästa actionserier klampar in hos Viaplay
Läs också: Upplev 2000-talets största tv-mysterium igen: 6 säsonger på Viaplay








